Mitologia

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Mitologia...
Napisano 02-04-2005 16:34
Temida-wszystkie informacje
Temida...
Napisano 23-06-2018 04:04:38
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Temida...
Napisano 25-04-2005 01:22
, przez Sara5
Temida sprawiedliwość, prawo; sądownictwo.
Etym. - łac. Themis dpn. Themidis z gr. Thémis, mit. gr. 'córka Uranosa i Gai, bogini sprawiedliwości i praw, przedstawiana z rogiem obfitości, wagą, niekiedy z opaską na oczach ("ślepe prawo") i mieczem w dłoni'.

TEMIDA
Temida (Temis)-jedno z najstarszych bostw,corka Nieba i Ziemi,byla zona Zeusa,bogini
sprawiedliwosci i prawa,od niej pochodza hory

W mitologii greckiej Temida to bogini sprawiedliwości i praw.

Była córką Uranosa i Gaji, a także matką hor i mojr.

Była przedstawiana z rogiem obfitości, z wagą i mieczem; niekiedy z opaską na oczach (stąd ślepa Temida, ślepe prawo).

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Temida"

Temida pierwsza żona Zeusa stawiano jej ołtarze w miejscach zgromadzeń ludowych aby swą obecnościa ożywiała narody w duchu prawdy i dobra i prawości. Czuwała by nie wyrządzać krzywdy ludziom biednym lub potrzebującym pomocy pojawiała się na pomnikach jako surowa postać niewieścia z rogiem obfitości

Temida
Bogini prawa i sprawiedliwości; tytanida, córka Uranosa i Gai, czasem z nią utożsamiana; przed Apollinem miała wyrocznię w Delfach; wg Hezjoda druga małżonka Zeusa, matka mojr i hor; u Ajschylosa matka Prometeusza; przedstawiana z czarną opaską na oczach - co miało symbolizować bezstronność jej wyroków

http://www.prawokarne.lex.pl/Themis.htm chyba najfajniejsze gdyby się nie otwarło kopiuje tekst

Temida (Themis) — jedna z Tytanid, bogini praw, obyczajów i porządku. Córka Uranosa i Gai, druga po Metis żona Zeusa — jeszcze przed jego małżeństwem z Herą, przychylna młodszemu pokoleniu bogów. Jej córki to: Hory — Godziny (Ejrene — patronka pokoju, Eunomia — strażniczka praworządności, Dike bogini sprawiedliwości, zasiadająca na stopniach tronu swego ojca i strzegąca boskiego ładu na niebie i ziemi) i Mojry — Parki (Kloto, Lachezis, Atropos). W mitologii rzymskiej bóstwem odpowiadającym Dike była Iustitia — przedstawiana jako kobieta w długiej szacie, trzymająca w prawej ręce wagę, lewą ręką wsparta na włóczni.

Temida była jedną z wielu personifikacji prawa. Symbolizowała odwieczne prawo natury. Czuwała nad zgromadzeniami ludowymi, opiekowała się skrzywdzonymi i tymi wszystkimi, którzy potrzebowali pomocy. Była to bogini groźna — stała na straży prawodawstwa. Jej ołtarze budowane były w miejscach zgromadzeń ludowych, miała swoje świątynie (była władczynią wyroczni delfijskiej). Jej tradycyjne wyobrażenie to: zawiązane przepaską oczy, miecz w prawej dłoni i waga w lewej. Niekiedy przedstawiano ją z rogiem obfitości, niekiedy z ludzką, obciętą głową lub kodeksem na łonie. Opaska symbolizuje bezstronność (można też symbol ten interpretować w sposób inny — Temida jest ślepa), waga — porównywanie ciężaru dobrych i złych uczynków, miecz to symbol władzy sędziowskiej, obcięta głowa — symbolizuje karę. Temida jest przykładem współistnienia mitu i symbolu pod jedną nazwą, jedną postacią.

Temida (themis) może też oznaczać wolę bogów (sprawiedliwe prawodawstwo), a Dike sprawiedliwe (słuszne) stosowanie praw już ustanowionych.

kolejne

Temida, Themis - "Ład", "Porządek". Bogini-strażniczka prawa i sprawiedliwości. Tytanida, córka Uranosa i Gai, z którą niekiedy ją utożsamiano. W tym charakterze władczyni wyroczni delfickiej przed Apollonem. Była drugą małżonka Zeusa. Jej dzieci to Mojry- Kloto, Lachezis i Atropos, Godziny i Hory- Eunomia, Eirene i Dike i Pory Roku. Stanęła po stronie Zeusa w Tytanomachii. Przedstawiana z opaską na oczach jako bezstronna w sądach i z wagą w dłoniach, na której odważa dobre i złe uczynki. Według pelazgijskiego mitu Temida i Eurymedont otrzymali od Eurynome we władanie jedną z mocy planetarnych- Jowisza, który władał prawem. Ostatecznie jednak opiekę nad planetą przejął Zeus.


mam nadzieję że coś z tego wybierzesz
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.68