Rodzaje tkanek mięsniowych i ich rola

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Rodzaje tkanek mięsniowych i ich rola...
Napisano 06-04-2005 16:51
rodzaje tkanek mięsniowych i ich rola
RODZAJE TKANEK MIĘŚNIOWYCH...
Napisano 16-01-2019 00:21:32
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
RODZAJE TKANEK MIĘŚNIOWYCH...
Napisano 06-04-2005 17:10
, przez w_zetka
RODZAJE TKANEK MIĘŚNIOWYCH:
:arrow: Poprzecznie prążkowane, które dzielą się na szkieletowe i sercowe
:arrow: Gładkie

Tkanka mięśniowa gładka zbudowana jest z koórwk mających jedno jądro. Tkanka ta tworzy mięśniue gładkie, które kurczą się wolno, niezależnie od naszej woli. Występująone w ścianach narządów wewnętrznych np.:pęcherza moczowego, jelt, żołądka itd.
Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana zbudowana jest z długich, wielojądrowych komórek zwanych włóknami, posiadającymi poprzeczne prążki, które można obserwować pod mikroskopem optycznym.Tkanki te dzielimy na szkieletowe i sercowe. Mięśnie szkieletowe kurczą się zależnie od naszej woli. Mięsnie sercowe natomiast, zbudowane są z jednojądrowych włókien poprzecznie prążkowanych. Tworzą one w sercu rozgałęzienia, układające się w sieć przestrzenną, która kurczy się niezależnie od naszej woli.
zdarzaja sie wyjatki...
Napisano 13-04-2005 01:58
zdarzaja sie wyjatki, ale jak to sie mowi - wyjatek potwierdza regule :)
np. zanotowano przypadki, w ktorych czlowiek w pewien sposob dzialal na skurcze miesnia serca. Sam moj nauczyciel biologii opowiadal taka historie - mial takiego kolege, ktory potrafil w pewien sposob manipulowac skurczami serca, a wykorzystal to podczas komisji wojskowej - lekarze orzekli, ze kandydat jest chory na serce i nie moze przystapic do wojska;) Musze zaznaczyc, ze podczas zwyklych badan, gdy "nie pracowal" umyslnie nad skurczami i rozkurczami serducha, to wszystko bylo w porzadku, nie wykryto u niego zadnej choroby.

Ale jak to kazda manipulacja takim mega waznym organem - zakonczyla sie niezbyt dobrze. W pozniejszym wieku facet zaczal chorowac na serducho, mial coraz powazniejsze klopoty, jednak nie wiem, co sie z nim pozniej stalo.

wniosek z tego taki, ze nasza psychika ma wplyw na skurcze miesnia serca - ale te technike opanowali nieliczni, w dodatku - nie polecam - nie warto!
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.68