Charakterystyka Jagienki

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Charakterystyka Jagienki...
Napisano 13-04-2005 18:18
Którą pannę bym wybrał,gdybym był średniowiecznym rycerzem?-charakterystyka Danusi lub Jagienki z "Krzyżaków" H. Sienkiewicza. P.S. PRoszę o pomoc;) najlepiej charakterystykę Jagienki, nie ze sciaga.pl;) Z góry dziękuję i jeszcze raz proszę o pomoc. Musze to mieć na czwartek popołudniu(tak żebym zdążył przepisać to na piątek). Potencjalnym pomocnikom mogę odwdzieczyc sie rozwiazaniem problemu z komputerem;)
Charaktersytyka Jagienki...
Napisano 23-06-2018 19:37:39
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Charaktersytyka Jagienki...
Napisano 13-04-2005 18:31
http://www.sciagawa.pl/a/2799.html

http://www.sciagawa.pl/a/2392.html

neistety nie mogę ci pomóc moją pracą ponieważ zaginął mi zeszyt z opracowaniami do krzyżakow.

pozdrawiam papa
marta- 4069301
Porównanie...
Napisano 13-04-2005 18:37
Witam...pomoge Ci...:) mam nadzieje.. przynajmniej będe miała sie do kogo zwracać z "komputerowymi" problemami :wink:

Napisze Ci to w formie porównania

Przedstawienie postaci:
Danusia: Córka Juranda ze Spychowa. Jej matka zmarła w czasie najazdu Krzyżaków na Złotoryje. Później ojciec zabrał ją na dwór księżnej Anny Danuty

Wygląd Zwnętrzny:
Danusia: Młoda, piękna, jasnowłosa, krucha, delikatna dziwczyna. Ma smukłą postać, pełna wdzięku, wątła, słaba.
Jagienka: Ciemne włosy, niebieskie oczy, autor pisze o niej tak" od jagienki bił blask zdrowia, młodości i siły", wysmukła postać, czerwone usta

Umiejętności:
Danusia: Śpiewała i grała na lutni
Jagienka: jeździła konno po męsku, samodzielnie polowała, prowadziła gospodarstwo, potrafiła dobrze się zachować, gdy trzeba było

Cechy charakteru:
Danusia: często smutna, zamyślona, pogrążona we wspomnieniach, marzeniach, miała bardzo poetycką naturę; była nieśmiała spokojna, nie umie się przeciwstawić; sprawia wrażenie jakby ciągle się czegoś bała; była: czuła miła, uczciwa, szczera, lękliwa, delikatna, dobroduszna i wrażliwa
Jagienka: konsekwentna, prawdomówna, niezłomna, uczciwa, opiekuńcza, czuła, zaradna, pracowita, odważna, śmiała, urodziwa, energiczna, silna, wesoła, gospodarna, bystra, mocna, miała wdzięk i urok, wytrzymała, odważna w czynach i w mowie, życzliwa, krzepka, nieustępliwa, rzadko płacze

powinno Ci to chociaż troszeczke pomóc :wink:
Dzięki...
Napisano 14-04-2005 12:51
hmm....jak by co to pisz na 1224358 :wink: Może mi to pomoże :wink: Z tych dwóch adresów twojej poprzedniczki, nie mogę wybrać żadnego, ponieważ właśnie te prace czytała nasza nauczycielka na lekcji. :wink:
Danusia i Jagienka...
Napisano 14-04-2005 16:16
, przez Rafflo
DANUSIA:
Córka Juranda, w chwili gdy ją poznajemy, jest właściwie dzieckiem, 12-13-letnią dziewczynką. Posiada dwie wyraziste cechy: anielską urodę blondynki i cudowny głosik. Dzięki tak widocznym zaletom zjednuje sobie powszechny podziw i miłość wielu ludzi: ojca, księżnej Anny Danuty (prawnej opiekunki po śmierci matki), całego dworu. a przede wszystkim porywczego Zbyszka z Bogdańca.
Sytuacja, w której Zbyszko ślubuje być jej rycerzem i pomścić śmierć matki, raczej ją bawi. Dla Danusi życie jest bowiem bajką. Chroniona przez wszystkich od trosk i niewygód, dziecinna i niedojrzała, postępuje posłusznie, tak jak jej każą dorośli. Ratuje Zbyszkowi życie na szafocie katowskim, nie zdając sobie w pełni sprawy z powagi własnej misji. Podoba jej się, że będzie damą, a później żoną przystojnego rycerza z Bogdańca, Pojawia się na kartach powieści jak piękny, lecz słaby i bezradny motylek. Jej wdzięk i niewinność nie są w stanie chronić jej przed okrucieństwem porywaczy - zakonników. Oni nie są wrażliwi na bezbronny urok Danusi. Od straszliwej hańby ratuje ją Diederich - krzyżacki pachołek i kat Juranda poruszony niewinnością dziecka i pięknym śpiewem. Jednak gwałtowna zmiana warunków życia: tortury, strach, tęsknota, a wreszcie głód, zimno i zamknięcie doprowadzają Danusię do utratu zmysłów, choroby i śmierci.
Kiedy Zbyszko uwalnia ją wreszcie z koszmaru niewoli, dziewczyna jest już zbyt wyczerpana stresem i cierpieniem. Więdnie jak delikatny kwiat, umiera tuż przed ojcowskim Spychowem.
Postać Danusi jest dla autora okazją skontrastowania tej nieco "mdłej" bohaterki z wyrazistą Jagienką ze Zgorzelic. Jurandówna została ukazana powierzchownie, dlatego jest niezbyt przekonująca. Jej zadaniem jest przede wszystkim wzruszać czytelnika i wzbudzić oburzenie wobec bezwzględności i okrucieństwa Krzyżaków.JAGIENKA
Córka Zycha ze Zgorzelic, wcześnie osierocona przez matkę i zdana na siebie stanowi przeciwieństwo Danusi. Wywodzi się z niezbyt zamożnego rodu, który powiększa swoje dziedzictwo poprzez ciężką pracę i zapobielgiwość. Taki właśnie los przypada Jagience. Pod nieobecność ojca, zajętego wojną, trzyma gospodarstwo mocną ręką. Zdrowie i temperament odziedziczone po rycerskich przodkach skłaniają Jagienkę ku zajęciom typowo "chłopięcym": polowaniu, jeździe konnej, posługiwaniu się łukiem, umiejętność opanowania stada dzikich koni. Wesołe usposobienie, wrodzony optymizm, zaradność i pracowitość czynią jej niełatwe i pełne obowiązków życie barwnym i ciekawym. Jagienka to dziewczyna "do tańca i do różańca". Nie brak jej przy tym pociągających cech kobiecych: jest piękną, ciemnowłosą i rumianą dziewczyną o silnej, zgrabnej figurze. Odznacza się przy tym żywą inteligencją i sprytem. Jednocześnie ma dobre serce, współczujące biednym i pokrzywdzonym.
Kocha gorąco Zbyszka, ale jest tak wielkoduszna, że w imię współczucia dla Danusi i wyrozumiałości wobec ukochanego nie narzuca mu się ze swiom uczuciem.
Wrażliwa na los biedaków, dostrzega na leśnej drodze Juranda zmienionego w półżywego żebraka i dzięki temu ratuje życie ojcu swojej rywalki.
Na dworze księżnej Anny Danuty nabiera powagi i cech dystyngowanej damy. Jej niezwykła uroda jeszcze rozkwita, mimo to Jagienka pozostaje skromna w wierna swej jedynej miłości.
Jej dobroć i cierpliwość zostaje w końcu nagrodzona. Po długim okresie żałoby Zbyszko dostrzega w towarzyszce lat dziecinnych piękną i godną miłości kobietę. Ich związek ku radości Maćka pobłogosławiony zostaje czwórką dorodnych synów. Jagienka od początku ( wprzeciwieństwie do Danusi) stanowi idealną kandydatkę na żonę rycerz: szlachetnego pochodzenia, zdrowa, urodziwa, silna, zaradna, gospodarna, a przede wszystkim zdolna do wydania potomstwa, stanowi gwarancję ciągłości rycerskiego rodu.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.67