łańcuchy pokarmowe co to jest z czym to jest związane opis ł

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

łańcuchy pokarmowe co to jest z czym to ...
Napisano 15-04-2005 14:42
[list:f54be2c2eb] :?: [size=18:f54be2c2eb][/size:f54be2c2eb][/list:u:f54be2c2eb]
1)ziemniak--stonka--bazant...
Napisano 22-05-2018 09:53:54
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
1)ziemniak--stonka--bazant...
Napisano 15-04-2005 14:54
1)ziemniak--stonka--bazant
2)roslina zielna--slimak--zaba--lis
3)fitoplankton--zooplankton--muchówka--żaba--jeż--lis

to są przykładowe łańcuchy pokarmmowe
organizmy należące do różnych poziomów ...
Napisano 15-04-2005 21:52
, przez mucha
organizmy należące do różnych poziomów troficznych ustawione w takiej kolejności, że każdy poprzedni jest pokarmem dla następnego tworza łańcuch pokarmowy.
wyróznoai się dwa typy łańcuchów:
łańcuch spasania- rozpoczyna sie od producentów, następne ogniwo tworzą roślinożercy, drapieżcy itp.
łańcuch detrytusowy- rozpoczyna sie od martwej materii organicznej (detrytusu), kolejne ogniwa tworzą reducenci oraz konsumenci.
detrytus->bakterie->pierwotniaki->skorupiaki->ryby->człowiek
warunkiem trwalosci biocenozy w ...
Napisano 16-04-2005 11:17
, przez paulisia
warunkiem trwalosci biocenozy w przyrodzie jest obecnosc organizmow nalezacych do trzech grup ekologicznych: producentow, konsumentow i destruentow. Grupy te charakteryzuja sie odmiennym sposobem zdobywania substancji organicznych potrzebnych do zycia i wzrostu.
pierwszym poziomem pokarmowym sa producenci-rosliny zielone, wytwarzajace zwiazki organiczne w procesie fotosyntezy i decydujace o zasobnosci pokarmowej calej biocenozy. Drugim poziomem sa konsumenci I rzedu czyli zwierzeta roslinozerne, a trzecim konsumenci II rzedu- zwierzeta miesozerne ktore odzywiaja sie organizmami roslinozernymi
szczegoelnie wazna grupa sa destruenci. do tej grupy naleza organizmy ktore przeprowadzaja rozklad resztek organicznych az do prostych zwiazkow nieorganicznych, ktore sa ponownie pobierane przez rosliny
w biocenozie lancuch pokarmowy tworzy cala siec pokarmowa. calkowite poznanie polaczen w tej sieci nie jest mozliwe, gdyz producent np lipa stanowi pokarm duzej liczbie konsumentow a wsrod nich chrabaszcza pszczoly i innych owadow. podobnie niektorzy konsumenci korzystaja z roznorodnego pokarmu. na przyklad jeden dzieciol wiosna i latem zywi sie larwami owadow a zima nasionami swierkow i sosen. jest zatem ogniwem wielu lancowchow.
[b:9a1fc9858d]Łańcuch pokarmowy lub ...
Napisano 16-04-2005 16:28
, przez Marieta
Łańcuch pokarmowy lub troficzny jest to uporządkowany ciąg organizmów w którym jeden gatunek jest pokarmem dla drugiego, a ten jest zjadany przez następnego. Poprzez łańcuchy pokarmowe odbywa się przenoszenie materii z jednego organizmu do drugiego, z jednego poziomu do drugiego. Są to więc kanały przepływu materi i energi w ekosystemach. Wyróżniamy dwa łańcuchy:
ŁAŃCUCH SPASANIA - zaczyna się od roślin zielonych (producenci) poprzez zwierzęta roślinożerne (konsumenci I rzędu) do drapieżców odżywiających się zwierzętami (konsumenci II i wyższych rzędów )
fitoplankton - zooplankton - ukleja - szczupak (STAW)
igły sosny - lawy owada - wilga - kuna (LAS)
ŁAŃCUCH DETRYTUSOWY - zaczyna się od martwej materii organicznej pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, przez żytwiące się nią mikroorganizmy i zwierzęta saprofagiczne (np. detrytofagi) do zjadających je drapieżców
obumarłe liście roślin wodnych - nicienie - larwy owadów - traszka
obumarłe szczątki zwierząt wodnych - wieloszczet - ślimak - ryba

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81a%C5%84cuch_pokarmowy

Mam nadzieje że moja skromna pomoc ci pomoże. Jak będziesz jeszcze potrzebował pomocy z zakresu ekologi to pisz do woli. Marieta <jemiolowa@poczta.onet.pl> lub na gg 7568941
ZALEŻNOŚCI POKARMOWE W BIOCENOZACH...
Napisano 24-01-2006 19:19
Biocenoza - stanowią ją populacje wszystkich gatunków, żyjących na określonym obszarze i powiązanych wzajemnymi zależnościami.

Podstawowe zależności pokarmowe jakie wykształciły się w biocenozie to: [color=blue:83e3bd1e37]łańcuchy pokarmowe[/color:83e3bd1e37] i [color=blue:83e3bd1e37]sieci pokarmowe[/color:83e3bd1e37].

Łańcuch pokarmowy - uporządkowany ciąg zależności między organizmami, w którym jeden gatunek jest pokarmem dla drugiego.

Sieci pokarmowe - tworzone są przez rozgałęziające się i przeplatające łańcuchy pokarmowe.

Łańcuch spasania - jest gdy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego jest najczęściej roślina zielona np.
szarotka --- lemingi --- pardwa górska --- suseł --- kruk --- gronostaj --- sowa śnieżna --- pieściec --- wilk --- niedźwiedź polarny

Łańcuch detrytusowy - jest gdy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego są martwe szczątki roślinne i zwierzęce np.
szczątki liści kapusty --- bielinek kapustnik --- pająk --- drozd --- ryjówka --- kuna --- rosomak --- jastrząb --- lis --- ryś

producenci - są to najczęściej rośliny zielone.

konsumenci - są to zwierzęta roślinożerne i zwierzęta mięsożerne.

destruenci (reducenci) - są to organizmy rozkładające szczątki roślin i zwierząt.

[color=green:83e3bd1e37][b:83e3bd1e37]NO I NA TYM KONIEC... [/b:83e3bd1e37][/color:83e3bd1e37] 8) :P :twisted:
poda mi ktoś parę łańcuchów pokarmowych ...
Napisano 11-02-2007 15:26
poda mi ktoś parę łańcuchów pokarmowych i z podkreśleniem w którym gatunku jest najwięcej DDT? oto przykłady z których musze utworzyć łańcuchy pokarmowe :
lis,plankton,biedronka,mysz,ziemniak,kryl,mszyca,wąż,myszołów,zboże,stonka,brzoza,foka,bażant,łosoś,sikora,jastrząb,orka
poda mi ktoś parę łańcuchów pokarmowych...
Napisano 07-10-2009 17:54
a macie stepu?
poda mi ktoś parę łańcuchów pokarmowych...
Napisano 09-10-2009 10:49
Skąd wzięłaś Karolciu-016 te łańcuchy?
"Łańcuch spasania - jest gdy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego jest najczęściej roślina zielona np.
szarotka --- lemingi --- pardwa górska --- suseł --- kruk --- gronostaj --- sowa śnieżna --- pieściec --- wilk --- niedźwiedź polarny

Łańcuch detrytusowy - jest gdy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego są martwe szczątki roślinne i zwierzęce np.
szczątki liści kapusty --- bielinek kapustnik --- pająk --- drozd --- ryjówka --- kuna --- rosomak --- jastrząb --- lis --- ryś"
Z jakiegoś podręcznika? Czy z jakiegoś gotowca on-line?
Tak czy inaczej bzdury tam powypisywano! W ekosystemach lądowych praktycznie nie zdarzają się tak długie łańcuchy pokarmowe.
Poza tym gąsiennice bielinka kapustnika pożerają żywe liście roślin (nie tylko kapusty, ale również jej dzikich krewnych, rosnących w ogrodach lub w ich pobliżu jako chwasty np: rzodkwi świrzepy). Gąsienica bielinka nie czeka aż liść kapusty, gorczycy polnej czy świrzepy obumrze i nadgnije, tylko zjada go żywego.
Wielbicielem "popsutych" liści kapusty jest raczej człowiek, który je kisi.
Ryjówka nie poluje na drozdy, jest na to o wiele za mała. Podobnie zresztą jastrząb jest za mały i za słaby, żeby złowić rosomaka. Rosomak jest tak silnym i agresywnym drapieżcą, że z pewnością mógłby się obronić przed lisem, a nawet rysiem.
Ten suseł z łańcucha spasania to już zupełne kuriozum! Susły to niewielkie gryzonie, blisko spokrewnione z wiewiórkami. Suseł arktyczny mógłby zjeść jajka pardwy, ale nie upolowałby dorosłego ptaka!
poda mi ktoś parę łańcuchów pokarmowych...
Napisano 09-10-2009 10:54
Najwięcej DDT (albo innego pestycydu) zakumuleje się w organizamch konsumenta najwyższego rzędu (ze szczytu piramidy troficznej czyli z przedostatniego ogniwa w łańcuchu, przed destruentami). Zazwyczaj takim konsumentem jest największy drapieżnik w danym łańcuchu. W przypadku łańcuchów z pól ornych, łąk i pastwisk etc. szczytowym drapieżnikiem jest człowiek.
Układanie takich łańcuchów ma wam uzmysłowić szkodliwość nadużywania pestycydów (lub używania pestycydów kumulujących się w organizmach stałocieplnych kręgowców), gdyż takie środki ochrony roślin zagrażają nam samym oraz dużym drapieżcom.
poda mi ktoś parę łańcuchów pokarmowych...
Napisano 09-10-2009 10:57
Dla jakiego stepu chcesz ułożyć łańcuch pokarmowy taktenkujonie?
Chodzi Ci o step ukraiński, węgierską pusztę, prerię czy pampę?
Każdy z tych stepów ma nieco inną florę i faunę, toteż i łańcychy dla nich będa wyglądały nieco inaczej.
poda mi ktoś parę łańcuchów pokarmowych...
Napisano 10-10-2009 12:31
Preri!!
poda mi ktoś parę łańcuchów pokarmowych...
Napisano 12-10-2009 09:26
Na prerii jako roślinożerców czyli konsumentów I rzędu masz (a właściwie miałeś do XIX wieku): bizony, widłorogi, pieski preriowe, cietrzewie preriowe itd. a jako drapieżców (konsumentów II rzędu): kojoty, wilki, pumy (kuguary), rysie rude, orły przednie etc.
Możesz z tych gatunków ułożyć sobie kilka porządnych łańcuchów, a nawet całą sieć pokarmową.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.28