upalne i suche lato w strefie śródziemnomorskiej

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

upalne i suche lato w strefie śró...
Napisano 09-05-2005 15:48
, przez ewa113
klimat strefy śródziemnomorskiej
Klimat podzwrotnikowy morski...
Napisano 23-06-2018 04:06:51
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Klimat podzwrotnikowy morski...
Napisano 09-05-2005 15:54
, przez Cherrieve
Klimat śródziemnomorskim, cechuje się łagodnymi i wilgotnymi zimami o średniej temperaturze najchłodniejszego miesiąca ok. 10°C oraz gorącym, słonecznym i suchym latem. Średnie wartości temperatury lipca wahają się od 21 do 25°C, a sumy opadów od 500 do 1500 mm rocznie. Charakterystyczne tu są wiatry lokalne.
Krajobrazowa strefa śródziemnomorska występuje w tej części pasa podzwrotnikowego, który w lecie znajduje się pod wpływem pasatów, a w zimie - pod wpływem cyklonalnej cyrkulacji pasa umiarkowanego z przewagą wiatrów zachodnich. Należy do niej Europa Południowa, wąski pas wzdłuż Gór Atlasu, zachodnia część lądu Azji (Azja Mniejsza, płn.-zach. część Półwyspu Arabskiego); w Rosji południowy brzeg Krymu i północna część wybrzeża Morza Czarnego; w Ameryce Kalifornia (od 43° szer. geogr. pn. do granicy z Meksykiem); na półkuli południowej południowo-zachodnie wybrzeże Afryki, południowo-zachodnia część Australii i środkowe Chile (32-38° szer. geogr. pd.).
W strefie tej temperatura najzimniejszego miesiąca oscyluje między 4 a 12°, najdcieplejszego między 18 a 28°. Opady atmosferyczne osiągają 100-1000 mm rocznie, maksimum przypada na sezon zimowy. Okres suchy trwa 3-6 miesięcy. Sieć rzeczna jest słabo rozwinięta; największy odpływ wody w zimie. Małe rzeczki w lecie wysychają. W Azji występują potoki błotne. W Europie Zachodniej częste są krajobrazy krasowe. Wśród gleb przeważają gleby brązowe.

Wnętrze Półwyspu Iberyjskiego i pd. część Półwyspu Bałkańskiego są pod większym wpływem bardziej lądowych, niż morskich mas powietrza, dlatego też wyróżnia się tam typ klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego i kontynentalnego suchego. Hiszpania również leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego, który w głębi lądu nabiera cech kontynentalnych. Średnie temperatury wykazują bardzo duże zróżnicowanie. Najcieplejszy klimat panuje na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnia temperatura stycznia wynosi 18°C, nieco chłodniej jest natomiast na Balearach i wybrzeżu śródziemnomorskim gdzie średnia temperatura stycznia wynosi około 11°C, a lipca około 26°C. W centrum kraju oraz w górach średnie temp. stycznia wahają się od 0°C do 5°C, a lipca od około 12°C w Pirenejach do około 26°C na pozostałym obszarze.
Równie duże różnice występują w wilgotności poszczególnych regionów.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.41