Historia miłości Romea i Julii - opowiadanie

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Historia miłości Romea i Julii - ...
Napisano 11-05-2005 18:27
, przez pikula
''Historia miłości Romea i Julii'' - opowiadanie.
Prosze, niech ktos mi pomoze napisac to opowiadanie.
Historia tragicznej miłości...
Napisano 18-06-2018 22:45:49
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Historia tragicznej miłości...
Napisano 11-05-2005 18:55
Historia tragicznej miłości
Temat podjęty przez Szekspira nie był w literaturze nowy. Badacze dramatu wskazują na bezpośrednie powiązanie Romea i Julii z dziełem Arthura Brooke’a zatytułowanym Romeus and Juliet, powstałym w 1562 r. Opowieść o żarliwej miłości i nieszczęsnym losie kochanków oraz o sporze rodów, z których się wywodzili, będącym przyczyną ich tragedii, był ulubionym tematem włoskich nowel. Na ten rodowód wskazują liczne nawiązania w utworach Brooke’a i Szekspira. Dramat Szekspira, w przeciwieństwie do Romeus and Juliet, wytrzymał próbę czasu i na stałe zapisał się w dziejach teatru. Zawdzięcza to odejściu od moralizatorskich uwag obyczajowych. Racje młodych zakochanych są tu jedynie słuszne, właśnie z nimi solidaryzuje sie autor i po ich stronie stoi opinia publiczna. Wczucie się w przeżycia dwojga kochanków, pochwała ich pięknej miłości, są tyleż silne, co potępienie waśni dzielących obydwa rody.

Sam temat zakochanych, którzy na skutek zewnętrznych przeszkód giną tragiczną śmiercią, pojawił się w literaturze już u jej początków. W pierwszych latach naszej ery powstała poetycka parafraza legendy o Pyramie i Tysbe zawarta w IV księdze Metamorfoz Owidiusza. Utwór Szekspira – jak przypuszczają niektórzy badacze jego dramatów – mógł powstać także pod wpływem lektury Metamorfoz. Takich analogii i skojarzeń odkryto znacznie więcej. Temat jest od nowa atrakcyjny i chętnie wyzyskiwany literacko. Najbardziej chyba zdominował nowelistykę włoską.

Zapisana w tragedii Szekspira historia miłości zakończonej samobójczą śmiercią kochanków wywarła tak silne wrażenie na odbiorcach, że imiona bohaterów do dziś funkcjonują w literaturze – i w świadomości ludzkiej w ogóle – jako symbol. Wystarczy je przywołać, by natychmiast kojarzyły się z historią tragicznej miłości.

Romeo i Julia zakochują się w sobie „od pierwszego wrażenia”, są zaskoczeni stanem własnych uczuć, nie są dolni nad nimi zapanować, zresztą nie maja takiego zamiaru. Wobec konfliktu rodzin w ogóle nie próbują informować rodziców o swoich uczuciach i postanowionym małżeństwie. Potajemny ślub udzielony przez życzliwego im Ojca Laurentego jest jedynym sposobem na to, by połączyli się na zawsze. Pośpiech młodych usprawiedliwiają plany wydania Julii za Parysa.

Bieg wypadków toczy się dalej wbrew ich woli aż do momentu decyzji o samobójstwie. Siła uczuć pokonuje wszelkie obawy, bohaterowie nie maja nawet czasu na zastanowienie. Sens życia widzą jedynie w przebywaniu razem.

Źródło: http://prace.sciaga.pl/11312.html
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/...
Napisano 11-05-2005 19:01
, przez Mega_Asia
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Romeo_i_Julia_%28dramat%29

Romeo i Julia jest dramatem Williama Szekspira, przedstawiający konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Julia Capuletti i Romeo Montecchi poznają się na balu w domu Capulettich i na tym spotkaniu dochodzi już do pierwszych pocałunków. Następnego dnia pobierają się w celi ojca Laurentego. "Romeo i Julia" pokazuje miłość dwóch nastoletnich osób ( Julia ma 14 lat), ich dojrzewanie wraz z tempem akcji, zagmatwane wydarzenia oraz przedziwny zbieg okoliczności. Kończy się na śmierci obydwu osób przez zwykłe nieporozumienie. "Romeo i Julia" to dzieło doskonałe, autor ukazuje w nim moc jaką ma miłość, jak potrafi zmienić nastolatków w osoby dorosłe duchowo i w pełni świadome swoich czynów. Zdeterminowane, by móc połączyć się z obiektem swoich westchnień. Najsławniejszy utwór W. Szekspira.

PS: krótkie, bo krotkie, ale zawsze cos, pozdraiwam:)
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.74