Mieszko I

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Mieszko I...
Napisano 13-09-2004 18:20
, przez Anonymous
Kim był Mieszko I, kiedy się urodził?
Dokładna data urudzin Mieszka nie jest ...
Napisano 24-05-2018 08:03:21
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Dokładna data urudzin Mieszka nie jest ...
Napisano 13-09-2004 18:24
, przez Mateusz
Dokładna data urudzin Mieszka nie jest znana. Wiadomo, że w 965 roku poślubił księżniczkę czeską Dobrawę, a w 966 roku przyjął chrzest, a zmarł w 992 roku. Jest pierwszym historycznym (tj. już nie legendarnym) władcą Polski.

Więcej możesz znaleźć pod:
http://www.sciagawa.pl/a/727.html
http://wiem.onet.pl/wiem/003295.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszko_I
na 100% dobra odpowied...
Napisano 09-05-2005 20:05
, przez witold92
Mieszko I ( ok. 922-992), książę pol. od ok. 960, syn Siemomysła, z dynastii Piastów. Ok. 964 walczył z Wieletami o Pomorze Zach. i zawarł układ z cesarzem o płaceniu trybutu z części swego państwa; 965 sprzymierzył się z Czechami i poślubił księżniczkę czeską Dobrawę; 966 przyjął chrzest i 968 uzyskał podległość Kościoła katolickiego w swym państwie bezpośrednio od Rzymu. W walce o ujście Odry 972 pokonał margrabiego Hodona pod Cedynią. Ok. 980 poślubił Odę, córkę margrabiego Dytrycha; ok. 990 przyłączył do swego państwa Śląsk i prawdopodobnie Małopolskę; ok. 991 dokumentem "Dagome iudex" oddał państwo pod opiekę papiestwa. Za jego panowania dokonało się zjednoczenie etnicznych ziem polskich w jedno państwo.
THE END :D
Hm...znalazłam tutaj kiedy się urodzi...
Napisano 10-05-2005 07:38
, przez aniolek91
Hm...znalazłam tutaj kiedy się urodził, a to cię bardzo interesowało:
http://www.wiw.pl/historia/poczet/termin.asp?et=mieszko_i
http://historia.pgi.pl/mieszko1.html
...a tu zwięźle i na temat ( w sam raz na szybkie pisanie):
http://www.polskiedzieje.pl/artykul.php?idart=1
Mieszko...
Napisano 11-05-2005 06:55
No tak analiza kronik, tylko Gall Anonim żadnych dat nie pisał
Mieszko to pierwszy przedstawiciel dynastii piastowskiej znany z różnych źródeł, nie tylko z Kroniki Galla Anonima.
Tradycyjnie przypisuje mu się liczbę porządkową I (primus). W źródłach wyraźnie „pierwszym” zwie Mieszka „Genealogia płocka” z II poł. XIII w. Imię Mieszko jest najprawdopodobniej zdrobniałą formą. Pełnej formy imienia poszukiwali od dawana różni badacze, ale nadal etymologia tego imienia nie jest wyjaśniona. Przykłady:
- Jan Długosz - Miecław;
- Marcin Kromer nawiązał do J. Długosza z Miecława uczynił Mieczysława;
- J. Dowiat uznał to zdrobniałą formą Michała;
- J. Otrębski uważał, że prawidłowa forma to Meżko.
Imię Dagome odnajdujemy w respekcie „Dagome iudex”, dotyczy ono osoby Mieszka I. Co ono jednak oznacza? Przypuszczenia są różne, od błędu w przepisywaniu po uznanie Dagome za drugie imię Mieszka - Dagobert, nawiązującego do imienia króla frankońskiego, uznanego jako świętego w Lotaryngii. Również można spotkać się z poglądem, że Dagome to zbitka dwóch imion, mianowicie chrześcijańskiego i rodzimego.
Mieszko I, to pierwszy władca o którym możemy powiedzieć : Książe polski. Mieszko pojawia się w źródłach z różnymi tytułami: Widukind zwie go królem, w dokumencie „Dagome iudex” został nazwany sędzią, w „Rocznikach fuldajskich” hrabią lub margrabią, jednakże najczęściej występuje z tytułem księcia.
Data narodzin jest hipotetyczna, będą to lata 30-te może 40-te X wieku. Kwestia małżeństw Mieszka I jest dyskusyjna - Gall Anonim pisze o „7” żonach przed Dąbrówką, ale czy na pewno ? Wielożeństwo epoki pogańskiej pozwalałoby na powyższy fakt.
Jednakże pierwszą znaną z imienia żoną Mieszka I była Dąbrówka, Dobrawa, Dubrawka. Dąbrówka była córką księcia czeskiego Bolesława I Srogiego. Ta informacja potwierdzona jest także w kronice Thietmara, który Dąbrówkę określa siostrą Bolesława II (syna Bolesława I Srogiego). Data jej narodzin nie jest znana. Poślubiła Mieszka najprawdopodobniej w 965 r. Dobrawa zmarła w 977 r. - datę tę przekazały „Roczniki poznańskie” i kronika Kosmasa. Miejsce pochowania Dobrawy nie jest znane. Z jej małżeństwa z Mieszkiem pochodziło dwoje, a być może troje dzieci: syn Bolesław, córka Świętosława (imię nie całkiem pewne) prawdopodobnie nie znana z imienia córka, która wyszła za mąż za księcia pomorskiego.
Drugą żoną Mieszka I była Oda, córka Dytryka, margrabiego Marchii Północnej, z rodu Haldensleben. O dacie jej narodzin nic pewnego nie można powiedzieć. Jej ślub z Mieszkiem odbył się w latach 978-980. Z Odą Mieszko miał trzech synów: Mieszka, Lamberta i Świętopełka.
Po śmierci męża Oda wraz z synami została wypędzona z kraju przez pasierba, Bolesława. Zmarła w 1023 r. Wiadomość tą podają „Roczniki kwedlinburskie”. Na podstawie określenia religiossima przypuszcza się, że zmarła jako zakonnika w jednym z klasztorów kwedlinburskich. Jest to całkiem prawdopodobne, tym bardziej, że Oda była już mniszką w klasztorze św. Wawrzyńca w Kolbe nad Mulde, zanim poślubił ją Mieszko I.
25 maja 992 rok to data śmierci Mieszka I. Datę dzienną poznajemy z kroniki Thietmara. Datę roczną poza Thietmarem i korzystającym z jego kroniki Annalistą Saskim (Annalista Saxo), podają „Roczniki nekrologiczne fuldajskie”, „Roczniki hildesheimskie”.
Miejsce pochowania Mieszka podaje dopiero Długosz, informując o pogrzebaniu księcia polskiego w katedrze poznańskiej.
- to są wiadomości na podstawie:
K. Jasiński, Rodowód pierwszych Piastów,
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 6.22