Układ pokarmowy

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Układ pokarmowy...
Napisano 15-05-2005 21:04
, przez mila1703
CHCIAŁABYM WIEDZIEĆ WSZYSTKO, O ILE TO MOŻLIWE, O UKŁADZIE POKARMOWYM, O FUNKCJI POSZCZEGÓLNYCH NARZĄDÓW ITD.
odp...
Napisano 21-06-2018 09:59:35
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
odp...
Napisano 15-05-2005 22:36
, przez bafi
Układ pokarmowy
Układ ten obejmuje narządy przewodu pokarmowego służące do odżywiania organizmu. Odżywianie polega na pobieraniu pokarmu, jego trawieniu i wchłanianiu. Ma ono na celu zaopatrzenie organizmu w materiał budulcowy konieczny do wzrostu, odtwarzania zużytych elementów oraz dostarczenie materiału energetycznego niezbędnego do prowadzenia wszystkich procesów życiowych .
Przewód pokarmowy składa się z następujących części: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, odbytnicy.
Ściana przewodu pokarmowego zbudowana jest z 3 warstw (od środka): błony śluzowej z tkanką podśluzową, błony mięśniowej i błony surowiczej. Błona surowicza, zw. otrzewną, stanowi "worek" wyścielający od wewnątrz ściany jamy brzusznej i miednicy małej (otrzewna ścienna). Pozostała część otrzewnej (otrzewna trzewna) pokrywa narządy zawarte w jamie brzusznej i miednicy małej. Błona ta oraz niewielka ilość płynu surowiczego przez nią produkowana umożliwia wzajemne przesuwanie się narządów jamy brzusznej.
Jama ustna jest miejscem, w którym pokarm podlega rozdrobnieniu, nawilżeniu przez ślinę oraz uformowaniu w kęsy. Kęsy za pośrednictwem języka przesuwane są do gardła, a stąd wędrują do przełyku.
Przełyk jest to elastyczny przewód o gładkich ścianach, zbudowanych z mięśni i wyścielony od wewnątrz błoną śluzową. Nie zachodzi w nim wchłanianie pokarmów. Kęs pokarmowy po połknięciu jest przesuwany do żołądka dzięki synchronicznym ruchom mięśniówki przełyku zw. falą perystaltyczną.
Żołądek stanowi najszerszą część przewodu pokarmowego o workowatym kształcie. Jego wielkość jest bardzo zmienna, a pojemność waha się od 1 do 3 l.
Gruczoły żołądka wydzielają śluz i sok żołądkowy, zawierający enzymy trawienne i kwas solny. Przy udziale enzymów odbywa się w żołądku trawienie białek. Kontynuowane jest także trawienie cukrów rozpoczęte w jamie ustnej.
Komórki okładzinowe żołądka wydzielają oprócz kwasu solnego tzw. czynnik wewnętrzny Castle'a, który wiąże się z witaminą B12 i umożliwia jej wchłanianie w jelicie krętym.
Dwunastnica jest początkowym odcinkiem jelita cienkiego o długości 25-30 cm. W części zstępującej dwunastnicy znajduje się brodawka większa dwunastnicy, na której znajduje się ujście dróg trzustkowych i żółciowych. Wypełniający światło dwunastnicy sok dwunastnicy o odczynie słabo zasadowym zawiera enzymy trawiące węglowodany, białka i tłuszcze. Do dwunastnicy przez drogi żółciowe wątroba wydziela około 1,5 l żółci na dobę.
Jelito cienkie stanowi najdłuższą część przewodu pokarmowego, ciągnącą się od żołądka do jelita grubego. Składa się z dwunastnicy, jelita czczego i jelita krętego. Długość jelita cienkiego jest zmienna i wynosi od 2,5 do 11 m (przeciętnie 4-5 m). W jelicie odbywa się dalszy proces trawienia węglowodanów, tłuszczów i białka. Powierzchnię chłonną w jelicie zwiększają fałdy okrężne (brak ich w jelicie krętym i opuszce dwunastnicy) oraz kosmki jelitowe. Wchłanianie ułatwia skomplikowana czynność ruchowa jelita (perystaltyka).
Wątroba jest największym gruczołem ciała ludzkiego, leżącym tuż pod przeponą po prawej stronie jamy brzusznej. U dorosłego człowieka waga wątroby osiąga ok. 1500 g. Jest ona zbudowana prawie wyłącznie z komórek wątrobowych, czyli hepatocytów. Jest to narząd miękki, a jednocześnie kruchy i łatwo pękający przy silnym urazie.
Drogi żółciowe mają za zadanie odprowadzać żółć z komórek wątrobowych do dwunastnicy. Po połączeniu dopływów żółci z obu płatów wątroby przewody wątrobowe tworzą przewód żółciowy wspólny. W jego górnej części znajduje się pęcherzyk żółciowy.
Trzustka jest narządem gruczołowatym o budowie zrazikowatej. Wyróżnia się następujące części trzustki: głowę, trzon i ogon.
Jelito grube stanowi odcinek przewodu pokarmowego długości ok. 1,5 m ciągnący się od ujścia jelita cienkiego do odbytu. Dzieli się na: jelito ślepe (wraz z wyrostkiem robaczkowym), okrężnicę i odbytnicę. Okrężnica składa się z części wstępującej, poprzecznicy i części zstępującej. Zstępująca część okrężnicy przechodzi w okrężnicę esowatą - esicę. Esica zaś łączy się z odbytnicą.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.93