działanie fotokomórki i jej zastosowanie

nastepnych 20Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Edukacja Fizyka

działanie fotokomórki i jej zastosowanie

Jesli ktos mialby na ten temat jakies informacje to bardzo prosze o jakas odpowiedz. Szukałam i nie moge nigdzie znalesc :( Najlepiej byloby gdyby informacje dotyczyly jakiegos praktycznego wykorzystania fotokomorek ale tez jak dzialaja.
z gory dziekiii :D
16-05-2005 15:33

tu są schematy różnych fotokomórek

25-04-2014 05:25:27

tu są schematy różnych fotokomórek

tu są schematy różnych fotokomórek:
http://www.cyfronika.com.pl/semi/cz_fotokomorki.htm

Zjawisko fotoelektryczne

Odkryta przez Einsteina w 1905 roku dualistyczna natura światła pozwoliła wyjaśnić to tajemnicze zjawisko znane już od 1839 roku. Założył on, że światło rozchodzi się nie jako fala a jako zbiór naładowanych energią „pakietów”(. Według teorii klasycznej energia świetlna jest jednorodnie rozłożona na całej powierzchni falowej. Zatem gdy wiązka światła jest dostatecznie słaba, powinno występować mierzalne opóźnienie czasowe pomiędzy chwilą, kiedy światło zaczyna padać na powierzchnię płytki, a momentem uwolnienia z niej elektronu. W tym właśnie czasie elektron powinien absorbować energię z wiązki światła aż do momentu, gdy nagromadzona energia będzie wystarczająca, aby elektron mógł wydobyć się z metalu. Jednak nigdy nie stwierdzono żadnego mierzalnego opóźnienia czasowego). Te pakiety znane są dziś jako fotony. Fotony bombardujące metal wybijają z niego elektrony, które powodują napięcie w przewodniku. Taka teoria wyjaśnia, dlaczego nigdy nie zaobserwowano żadnego opóźnienia czasowego, otóż. zgodnie z tą teorią energia skoncentrowana jest w porcjach, a nie rozłożona na całej powierzchni. Jeśli na płytkę pada światło nawet o małym natężeniu, to przynajmniej jeden foton zostanie zaabsorbowany przez elektron i uwolni go(tzn. dostarczy energii potrzebnej do elektronowi na pokonanie sił przyciągania wiążących go wewnątrz metalu, przekroczenie powierzchni i wydobycie się na zewnątrz).W 1921 roku Einstein otrzymał nagrodę Nobla z Fizyki za wyjaśnienie tego zjawiska.


Zjawisko fotoelektryczne

Dziś zjawisko to wykorzystuje się w fotokomórkach.


Fotokomórka

W biologii fotokomórka ma ogromne zastosowanie praktyczne. Jest ona ważnym składnikiem urządzeń służących do wyznaczania absorbancji różnych cieczy. Co jest bardzo ważne w biochemii czy fizjologii gdzie stężęnie danej substancji mierzymy przez porównanie jej absorbancji z jej roztworem wzorcowym czyli rotworem o znanym stężeniu. Fotokomórka znajduje się w spektrofotometrze i dzięki niej komputer oblicza absorbację badanej cieczy.

Teorie Einsteina wydają się abstrakcyjne jednak z nimi stykami się na co dzień nie tylko w pracowniach fizycznych i biologicznych ale w życiu codziennym bo przecież napędu CD czy DVD są dziś w prawie każdym domu…

więcej:
http://www.biotechnolog.pl/index.php?id=artykul&ar_id=185
16-05-2005 16:16

Fotokomórka - element urządzeń służący

Fotokomórka - element urządzeń służący do pomiaru światła wykonane jako fotodioda próżniowa lub półprzewodnikowa, fototranzyztora, fotorezystora itp.), Stosowana w urządzeniach w celu dostosowania się urządzenia do padajacego światła, w systemach steowania lub alarmowych do wykrywania przeszkody, intruza.


tu masz dużo wiadomości:
http://www.sitaniectech.pl/download/01_duze_fotokomorki.pdf

jakaś fotokomurka: http://www.kess.pl/e/fk2000.htm
16-05-2005 16:21

wielkie dzieki

wielkie dzieki :)
16-05-2005 18:01
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.94