Zabytki baroku

nastepnych 20Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Edukacja Polski

Zabytki baroku

pROSZĘ ABY KTOŚ NAPISAL MI ZABYTKI,kore powstaly w baroku
21-05-2005 21:41

http://zsz-sobieski.webpark.pl/zabytki.

22-07-2014 16:47:31

http://zsz-sobieski.webpark.pl/zabytki.

http://zsz-sobieski.webpark.pl/zabytki.htm
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2253/idc/8/
http://gotowce.com.pl/prace/4597.htm

Tu masz trzy linki. Według mnie najsensowniejszy jest drugi ale zobacz wszystkie. Pozdrawiam.
21-05-2005 21:54

Tak na przyszłośc po pierwsze polecam Ci

Tak na przyszłośc po pierwsze polecam Ci stonę:
http://www.maciora.webpark.pl/
Gdzie znajdziesz wiele informacji o stylach architektonicznych, szczeólnie w Polsce.
Tutaj:
http://www.maciora.webpark.pl/
znajdziesz podził zabytków baroku i ich charakterystykę + przykłady.

"Kraje katolickie wykazywały dużą aktywność na polu barokowego budownictwa kościelnego, w okresie kontrreformacji powstało wiele świątyń jezuickich; w krajach, które oderwały się od Kościoła rzymskiego nie pojawiły się takie tendencje. W Polsce najwcześniejszym kościołem barokowym jest Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, rozpoczęty w roku 1597. Barok pozostawił u nas mnóstwo zabytków w większych i mniejszych miastach, a także wsiach; obok budowy nowych, przerabiano kościoły gotyckie. Prócz kościoła św. Piotra w Krakowie do najważniejszych zabytków kościelnej architektury tamtego okresu należą: w Krakowie - kaplica Wazów w Katedrze, św. Anny, Wizytek. We Lwowie wybudowano wówczas kościół ł Ojców Dominikanów i cerkiew św. Jura. Do poznańskich zabytków barokowych nalezy Fara, dawny kościół jezuitów; w Gdańsku Kaplica Królewska; w Warszawie kościoły Wizytek, Kościół św. Krzyża w Warszawie, Sakramentek i Kapucynów, kościół św. Piotra na Antokolu w Wilnie, a wreszcie bazylika w Świętej Lipce.

Architektura świecka barokowa wpłynęła na powstanie szczególnego typu wielkopańskiego pałacu o charakterze reprezentacyjnym, bogato zdobionego wewnątrz, o monumentalnym charakterze, znacznie mnijeszej użyteczności. W Polsce po wojnach szwedzkich budowano i przerabiano bardzo wiele. W Warszawie okres baroku zaznaczył się zwłaszcza na Zamku Królewskim, powstał wtedy również pałac Krasińskich; najwspanialszym zabytkiem architektonicznym tego okresu w Warszawie jest pałac Jana III w Wilanowie. Barok odbił się silnie na wyglądzie miast, do kamienic dodawano wspaniałe portale, w duchu nowego stylu przebudowywano fasady."

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Barok

Zabytki baroku wymiwnione sa równiez na stornie:
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2253/idc/8/
http://gotowce.com.pl/prace/4597.htm

Mysle że to sie przyda.

Pozdrawiam
Misty
21-05-2005 21:56

Główne ośrodki architektury to: Włochy z

Główne ośrodki architektury to: Włochy z działalnością wybitnych architektów (G.L. Bernini, C. Maderna, F. Borromini, P. da Cortona, B. Longhena, G. Guarini, F. Juvara), Niemcy (J.B. Neumann, D. Zimmermann, M.D. Pöppelmann, bracia Asam), Czechy (Ch.J.K. Dientzenhoferowie), Austria (J.B. Fischer von Erlach, J. von Hildebrandt), Francja (F. Mansart, J. Hardouin-Mansart, L. Le Vau, C. Perrault, A. Le Nôtre), Anglia (I. Jones, Ch. Wren - kierunek klasycyzujący).


Do najsłynniejszych architektów tego okresu działajšcych w Poznaniu można zaliczyć Pompeo Ferrari, Jana i Jerzego Catenazzi.
Najważniejsze budynki wybudowane w tym okresie to:

Kościół Św. Stanisława biskupa - Fara,
Koleguim Jezuickie,
Kościół Św. Antoniego - franciszkanów,
Kościół Św. Józefa - karmelitów,
Kościół Św. Kazimierza - reformatów,
Najważniejsze budynki przebudowane w tym okresie to:

Kościół Św. Franciszka Serafickiego - franciszkanów - bernardynów,
Kosciół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia - dominikanów,
Kosciół Pana Jezusa - karmelitów trzewiczkowych,Charakterystyczne dla epoki było łączenie architektury, malarstwa i rzeźby. Wygięcie elewacji i gzymsów pozwala uzyskać efekty światłocieniowe. Architektura barokowa rozwinęła się we Włoszech, jej współtwórcami byli Giacomo delia Porta, Vignola, Maderna, Bernini (Bazylika św. Piotra w Rzymie) i Borromini. Architektoniczne idee barokowe przedostały się z Włoch do Hiszpanii, Portugalii i ich kolonii. Anglia i Francja nie od razu poszły za wzorem Włoch; w krajach tych panowały trendy spokojniejsze; we Francji najwybitniejszym architektem był wtedy Jules Hardouin-Mansart, w Anglii Christopher Wren, który tworzył w duchu późno renesansowym z baroku przejmując monumentalizm. Doskonale rozwinęła się architektura barokowa w krajach południowo-niemieckich i w Austrii. Główni architekci: Fischer von Erlach, Christofer Dientzenhofer, Jacob Prandauer, w Saksonii D. Poppelman. W Polsce udzielał się też Niemiec, Andreas Schlüter. Kraje katolickie wykazywały dużą aktywność na polu barokowego budownictwa kościelnego, w okresie kontrreformacji powstało wiele świątyń jezuickich; w krajach, które oderwały się od Kościoła rzymskiego nie pojawiły się takie tendencje. W Polsce najwcześniejszym kościołem barokowym jest Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, rozpoczęty w roku 1597. Barok pozostawił u nas mnóstwo zabytków w większych i mniejszych miastach, a także wsiach; obok budowy nowych, przerabiano kościoły gotyckie. Prócz kościoła św. Piotra w Krakowie do najważniejszych zabytków kościelnej architektury tamtego okresu należą: w Krakowie - kaplica Wazów w Katedrze, św. Anny, Wizytek. We Lwowie wybudowano wówczas kościół ł Ojców Dominikanów i cerkiew św. Jura. Do poznańskich zabytków barokowych nalezy Fara, dawny kościół jezuitów; w Gdańsku Kaplica Królewska; w Warszawie kościoły Wizytek, Kościół św. Krzyża w Warszawie, Sakramentek i Kapucynów, kościół św. Piotra na Antokolu w Wilnie, a wreszcie bazylika w Świętej Lipce.

Architektura świecka barokowa wpłynęła na powstanie szczególnego typu wielkopańskiego pałacu o charakterze reprezentacyjnym, bogato zdobionego wewnątrz, o monumentalnym charakterze, znacznie mnijeszej użyteczności. W Polsce po wojnach szwedzkich budowano i przerabiano bardzo wiele. W Warszawie okres baroku zaznaczył się zwłaszcza na Zamku Królewskim, powstał wtedy również pałac Krasińskich; najwspanialszym zabytkiem architektonicznym tego okresu w Warszawie jest pałac Jana III w Wilanowie. Barok odbił się silnie na wyglądzie miast, do kamienic dodawano wspaniałe portale, w duchu nowego stylu przebudowywano fasady.MAM NADZIEJĘ, ŻE WYBIERZESZ COŚ ODPOWIEDNIEGO DLA SIEBIE :D
21-05-2005 21:57

morze ktos zna stronke z zabytkami

morze ktos zna stronke z zabytkami baroku w warszawie i pozdro dla wszystkich ktorzy kochaja panka i GD!!!!!!!!!!!!!!! :lol:
03-11-2005 16:25
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 1.34