Charakterystyka postaci- Świętoszka. pilne.

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Charakterystyka postaci- Świętoszka. ...
Napisano 22-05-2005 11:22
, przez nataliee
Witajcie..
potrzebuje charaktrysty wszystkich postaci z Świętoszka- Moliera.
Potrzebuje tego jeszcze na dzis wieczór. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc...to czekam na propozycje.
http://prace.sciaga.pl/559.html - ...
Napisano 25-03-2019 04:45:07
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
http://prace.sciaga.pl/559.html - ...
Napisano 22-05-2005 11:28
, przez samarama
http://prace.sciaga.pl/559.html - Tartuffe

<b>Ordon:</b>
Orgon &#8211; mąż Elmiry, ojciec dwójki dzieci Marianny i Damisa, do chwili pojawienia się Tartuffe&#8217;a (Świętoszka) jest kochającym mężem i ojcem, mądrym, uczciwym, powszechnie szanowanym człowiekiem. Pod wpływem Świętoszka zmienia się nie do poznania. Nie obchodzi go już nic oprócz jego ukochanego Tartuffe&#8217;a , którego traktuje jako wyrocznię i najwyższy autorytet. Nie zdaje sobie sprawy, że jest przez niego oszukiwany i wykorzystywany. Okazuje się człowiekiem zbyt ufnym, naiwnym i łatwowiernym, który potrafi zaryzykować szczęściem własnej rodziny, jeśli się tylko nim umiejętnie pokieruje.

<b>Marianna:</b>
Córka Orgona z pierwszego małżeństwa. Jest osóbką bardzo dobrze wychowaną z pokorą i trwogą przyjmującą wolę ojca. bardzo kocha Walerego, swojego narzeczonego, dlatego decyzja ojca o jej związku z Tartuffe&#8217;em jest dla niej niezrozumiała i niezwykle bolesna, ale nie potrafi przeciwstawić się woli ojca, uważa że to Walery powinien walczyć o ich miłość, o ich wspólną przyszłość. Córka traci zaufanie i szacunek do ojca. Spostrzega, że nie jest już dla niego ważna, liczy się tylko Świętoszek- jej przyszły mąż. Dlatego z czasem Marianna wyzbywa się wszelkich oporów i zaczyna otwartą walkę z Tartuffe&#8217;em, którego nienawidzi.


<b>Doryna:</b>
Pokojówka Marianny, przywiązana do Elmiry i Orgona, wierna, uczciwa, dbająca o dobro całej rodziny, a za razem pomysłowa, sprytna i mądra. Ona pierwsza przejrzała Tartuffe&#8217;a i otwarcie z niego drwiła. Potrafiła zdemaskować jego obłudę i szydzić z jego udawanej pobożności. jej zdanie wyraźnie się liczy w domu Orgona. Ma tupet i nie waha się przed dosadnym wyrażaniem swych myśli. Doryna nie jest już młodą dziewczyną o czym świadczy jej dojrzałość i doświadczenie. Zawsze mówi wprost i ma duża siłę przekonywania.

<b>Kleant:</b>
Kleant &#8211; brat Elmiry, szwagier Orgona. Nie poznał jeszcze Świętoszka osobiście, zna go jedynie ze słyszenia. Na podstawie tych informacji, nie wyrabia sobie zbyt pochlebnej opinii o Tartuffe&#8217;ie. Utwierdza się w niej jeszcze bardziej podczas rozmowy z Orgonem. Próbuje mu uświadomić, że Tartuffe to obłudnik, udający pobożność i że prawdziwy chrześcijanin nie obnosi się tak ze swoją wiarą , jedynie chowa ją w sercu. A o pobożności nie świadczą słowa, lecz postępowanie. Zaślepiony Orgon jednak mu nie wierzy. Jest rozważny i zdecydowany, raczej spokojny i życzliwy. Potrafi się zawsze znaleźć, gdy jest naprawdę potrzebny.
Tartuffe- świętoszek-to męzczyzna w ś...
Napisano 22-05-2005 11:44
, przez kaskostka
Tartuffe- świętoszek-to męzczyzna w średnim wieku, pozbawiony uroku osobistego , o prawdopodobnym mało atrakcyjnym wyglądzie, ale za to obdarziny niebywałą umiejetnością przekoywania i niepospolitym tupetem.Jest bezwzględny, uparty , bezkrytyczny, a podstawowa jego cechą jest obłuda.W imie fałszywie pojetych chrzescijańskich zasad niemal rozbija rodzine i doprowadza Orgona do nedzy.Potrafi wybrać osoby , które z łatwością ulegają jego wpływowi, a do pozostałych(marianna, damis) nabiera zdecydowanie wrogiego nastawienia.Doskonale udaje osobę pobożną, przestrzegająca zasda religijnyvh, dba o wszystkie drobiazgi.Zachowuje posty, umartwia się ,żarliwie modli, prawi kazania , rozprasza religijne wątpliwości bliznich.W rzeczywistości jest dewotem i hipkrata , akiedy zmusza go do tego sytuacja zrzuca maskę meza opatrzniosciowego rodziny i odkrywa oblicze bezwzględnego oszusta.

Orgon-przecietny, francuski mieszczanin, do chwili pojaiwienia się w jego domu Swietoszka jest szczęsliwym ojcem rodziny ,kochajacym mezem, madrym i uczciwym człowiekem.jest naiwnym i zbyt łatwowiernym.człowiekiem, który potrafi zaryzykować szcesciem własnej rodziny, jesli tylko umiejtnie sie nim kieruje.daje sie zaslepić.Staje sie przy tym nieufny i podejrzliwy wobec najbliższych.Pozwala Tartuffe soba manipulowac., wydaje sie nie miec własnego swiatopoglądu i własnych przekonan i to sa jego najwazniejsze wady.

Pani Pernelle- matka Orgona, cieszy się szacunkiem i miloscia w rodzinei,Niestety i ona ulega niszczacemu wplywowi tarufe.Budzi sie w niej dewocja ,używa swego autiorytetu w złych celach-poprawia, poucza.Pod wpływem tartuffe staje się fanatyczna,zaślepiona,bezkrytyczna.

Elmira-wzorowa żona, piekna,zadbana,pełna wdzieku.w przeciwienstwie do męza nie daje sie uwieśc swietoszkowi.jest odważna , sprytna, przebiegła.ma swój kobiecy charakter, honor.kieruje sie czystymi zasadami moralnymi.Troszczy się o los dzieci, widzac,że mąz chce doprowadzic do nieszczecia.To dzieki niej Orgon poznał prawdziwe oblicze Swietoszka.

Damis-syn Orgona kocha i szanuje ojca ale widzi jego zaślepienie i otwarcie sie buntuje.To własnie Damis odkrywa zamiara Siętoszka wobec Elmiry.Niestety ojciec odtraca, gdyby nie szczesliwy zbieg okolicznosci(aresztowanie oszusta)los damisa mogłby byc bardzo smutny

Marianna-corka Orgona, zakochana w walerym.Decyzja ojca o jej ziązku z tartuffe jest niezrozumiałai bolesna.Corka traci szacunek i zaufanie do ojca.Spostrzega ze nie jest już dla niego wazna, dlatego nie ma żadnych oporów przed otwartą walka z swiętoszkiem, którego nienawidzi.

Doryna--poojówka elmiry, wzór służacej.Potrafiła zdemaskować oblude Tartuffeza wszelką cene stara się odwiesc Orgona od planów małeznstwa marianny z swietoszkiem.Doryna ma tupet i nie waha się przed dosadnym wyrazaniem swych mysli.Pociesza Marianne, stara sie opiekować wszystkimi domownikami, jest osoba madrą , szlachetną.

Pozdrawiam:)
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.28