Inteligencja w "Lalce"

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Inteligencja w "Lalce"...
Napisano 31-05-2005 16:40
, przez kaaati87
Witam!
Potrzebuje jakiekolwiek informacje na temat INTELIGENCJI W "LALCE" B. PRUSA.
PROSZĘ O POMOC!!
Następną grupą ludzi osamotnioną w dział...
Napisano 23-06-2018 19:28:37
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Następną grupą ludzi osamotnioną w dział...
Napisano 31-05-2005 16:57
, przez pomoc
Następną grupą ludzi osamotnioną w działaniu nie znajdująca poparcia w społeczeństwie jest inteligencja. Jej przedstawicielami są: studenci, dr Szuman, Julian Ochocki i prof. Geist. Bardzo często odnoszono się do nich z wielka pogarda i kpina. Nie stwarzano warunków finansowych, aby mogli rozwijać swój talent. Według Prusa inteligencja była to potężna siła zupełnie nie wykorzystywana.
http://www.polski.sciaga.biz/pozytywizm/spoleczenstwo-polskie-lalka.html
INTELIGENCJA (np. Szuman, adwokaci). ...
Napisano 31-05-2005 21:09
INTELIGENCJA (np. Szuman, adwokaci). Grupa słabo w powieści reprezentowana, zapewne dlatego, iż współcześnie dopiero kształtowała się , tworzyła ją głównie zdeklasowana szlachta i osoby pochodzenia żydowskiego. Inteligencja nie miała jeszcze jasno wyznaczonych konturów, przypisanych ról społecznych, była grupą płynną – na pewno inteligentem stawał się pochodzący z arystokracji Ochocki
Przedstawicielelm inteligencji jest ...
Napisano 31-05-2005 23:05
, przez Hiltruda
Przedstawicielelm inteligencji jest Julian Ochocki, którego charakterystykę zamieszczam poniżej:

Tak jak dla Rzeckiego i Wokulskiego nie było miejsca w ówczesnym społeczeństwie, tak i nie znalazło się ono dla najmłodszego reprezentanta niepoprawnych marzycieli, Juliana Ochockiego. Urodził się w rodzinie spkrewnionej z arystokratycznymi rodami, wprawdie zbiedniałej, ale utrzymujące przyzwoity poziom życia. W porę dostrzeżono jego zdolności i umożliwiono zdobycie dyplomu dwu wyższych uczelni (wydziału przyrodniczego na uniwersytecie i mechanicznego na politechnice). Wychowany w pozytywistyvznym kulcie nauki, Ochocki wierzy w nieograniczone możliwości ludzkiego rozumu. Wrażliwy, zdolny i wykształcony marzy o zbuodwaniu latającej machiny. Marzenie to nie było fantastyczną mżonką, ale niedorzecznością była wiara wynalazcy o nadzwyczajnych możliwościach techniki w sferze pzrekształceń ustrojowych - młody człowiek wierzy, że cudowne odkrycie uszczęśliwi ludzkość.


http://gacek33online.republika.pl/05opracowania/boleslawprus_lalka.htm
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 1.38