kim był Odyseusz?

nastepnych 20Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Edukacja Historia

kim był Odyseusz?

kim był Odyseusz?
24-01-2005 19:45

Odpowiedź

22-07-2014 17:25:58

Odpowiedź

Odys jest tytułowym bohaterem jednego z eposów Homera - "Odysei"
Był synem Antiklei i Laertesa, a mężem Penelopy oraz ojcem Telemacha. Był również jednym z oblegających 10 lat Troję herosów, ale to jedynie dzięki jego pomysłowi z koniem trojańskim została ona zdobyta.
Choć w swoim dziele Homer niewiele poświęca wyglądowi zewnętrznemu Odysa to z poszczególnych fragmentów można wywnioskować, że był dobrze zbudowanym i silnym mężczyzną, na którego widok niejeden zaczynał się bać. Miał dużą klatkę piersiową, potężne uda oraz żylaste ramiona.
Jeśli chodzi zaś o cechy charakteru to można by długo wypisywać i podawać ich przykłady: przebiegłość, spryt, inteligencja, szlachetność, odwaga. Jak każdy człowiek, niestety posiadał też wady: mściwość, chełpliwość.
Dzięki swoim zaletom miał przyjaciół w bogach, ale dzięki wadom wrogów też „pozyskał”. Najbardziej sprzyjała mu Atena, która wspierała go w trudnych dlań chwilach, zaś uniemożliwiali powrót do rodzinnej Itaki Posejdon oraz Helios. U Posejdona Odyseusz „zasłużył się” oślepieniem mu syna, zaś Heliosowi towarzysze bohatera pozjadali najlepszy bydło. To dzięki zemście tych bogów, rzymski Ulisses tułał się przez 10 lat zanim dotarł do domu.
Według mnie Odyseuszowi niewiele brakuje do ideału mężczyzny – silny, inteligentny, a choć ma parę wad, przez które pakuje się w kłopoty, to można je wybaczyć, biorąc pod uwagę, że każdy je ma.
Mimo okrutnej rzezi zalotników dla mnie jest bohaterem pozytywnym.

Czekam na ocenę pracy!!!
Pozdrawiam!!!
17-04-2005 17:55

no podoba mi sie ta praca

no podoba mi sie ta praca ....

Mam prośbe nie mam w domu Mitologii Parandowskiego a chciałbym sie dowiedziec jakie informacje na temat Odyseusza znajduja sie w mitologii.
14-11-2005 21:09
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 1.94