dziedziczenie grupy krwi

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

dziedziczenie grupy krwi...
Napisano 23-07-2005 19:36
, przez Maciej
Mam grupę krwi 0 (RH+), żona 0 (RH-) , Dziecko ma grupę B (RH+). Czy jest to możliwe ? Czy może nastąpiła pomyłka w oznaczeniu grupy krwi? Innego ojca wykluczam.
Nie znam sie na dziedziczeniu krwi,...
Napisano 23-06-2018 10:21:50
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Nie znam sie na dziedziczeniu krwi,...
Napisano 23-07-2005 21:38
Nie znam sie na dziedziczeniu krwi,jednak osyłam Cie do nastepujacych stron internetowych:
http://multiwitaminy.com.pl/dziedziczenie.html
Znajdziesz tutaj tabelke,ktora przedstawia dziedziczenie krwi.

http://medycyna.odpowiedz.pl/t/11139.html
To jest odsylacz do podobnego tematu na odpowiedz.pl.Warto spojrzec.


Pozdrawiam.
Zazwyczaj jezeli oboje rodzice mają ...
Napisano 26-07-2005 08:40
, przez orchidea
Zazwyczaj jezeli oboje rodzice mają grupe krwi 0, to dziecko również ma grupę 0. Ale jak od każdej reguły, istnieją również wyjątki. Rzadko się zdarza, niemniej jednak jest to możliwe, że wystąpi twz. fenotyp Bombay.
Wtedy np. dziecko, którego oboje rodzice mają grupę krwi 0 może mieć grupę A lub B.

Antygen H jest prekursorem dla antygenu A i B. Jeśli dziedziczony jest jedynie allel recyesywny h, powstanie homozygota hh, antygen H nie będzie produkowany, mimo obecnośći alleli A lub B. Antygen H jest potrzebny do powstania antygenu B lub A.
I np. matka może mieć fenotyp A, a ojciec AB, a dziecko moze mieć fenotyp 0(Bombay), jednak genotypy wyglądają następująco :zakładamy że matka ma AA, ojciec AB, a dziecko powinno mieć AA albo AB. Genotyp ma taki na pewno, ale ujawnia się fenotyp O, jeśli dziecko odziedziczyło od rodziców dwa recesywne allele -hh. Tutaj występuje epistaza. Jeden gen ukrywa jakby drugi gen. Genotyp hh nie pozwala na ujawnienie się genotypu AA albo AB, maskuje go.

I teraz np. jeśli jeden rodzic ma fenotyp Bombay 0 a drugi ma normalny fenotyp 0, a dziecko odziedziczy dominujący H, to może powstać inna grupa krwi niż 0.

Moim zdaniem dzieje się to mniej więcej tak. Informacje te zebrałam ze stron obcojęzycznych, dlatego mogłam coś w przekładzie pokręcić. Za błędy z góry przepraszam.
orchidea troche pokrecilas. Poza tym nie...
Napisano 26-07-2005 20:40
, przez mork
orchidea troche pokrecilas. Poza tym nie trzeba sie uciekac do anglojezycznych stron w wielu polskich ksiazkach mozna o tym poczytac. Nie mam zamiaru sie rozwodzic nad przyczynami takie go stanu (chodzi oczywiscie o grupy krwi) bo jest to dosc skomplikowane i wyglada mniej wiecej tak jak opisala to orchidea (choc moznaby wskazac kilka niescislosci). Generalnie jest to mozliwe istnieje tzw fenotyp Bombay ale jest on bardzo rzadki.

Macku nie mozemy wykluczyc bledu w oznaczeniu grupy krwi twojego dziecka. Takie rzeczy sie zgadzaja i czasem ciezko jednoznacznie jest okreslic. Dlatego proponuje jeszcze raz oznaczyc grupe krwi. Jesli mimo to wynik bedzie taki sam po prostu trzeba wykonac dokladniejsze badania serologiczne krwi i wszystko stanie sie jasne.

orchidea postaraj sie odpowiadac w miare prosto. Nie wszyscy ci ktorzy zadaja pytania znaja podstawy genetyki i rozumieja takie pojecia jak allel czy epistaza. Maciej pyta sie czy jest to mozliwe i odpowiadasz tak czy nie.

Pozdrawiam i zycze duzo radosci z wychowywania dziecka ;)
moderator Mork
Jeżeli matka i ojciec mają gr. 0 i nawet...
Napisano 12-12-2005 17:05
, przez zoshh
Jeżeli matka i ojciec mają gr. 0 i nawet jeżeli wezmiemy pod uwagę że jeden z rodziców to "Bombay" dziecko nie może mieć gr. B
Jest jeszcze takie wyjaśnienie, że oboje z rodziców mają na tyle małą ekspresję antygenów A lub B (słaba odmiana), że zostali sklasyfikowani jako 0.
W takim wypadku dziecko może oczywiście mieć grupę krwi B. Był taki jeden przypadek w Polsce i chyba byłnawet opisany w prasie.
Pytanie zostało zadane dawno i zapewne odpowiedz juz rodzice na nie znaleźli
A JA PRACUJĘ W PRACOWNI SEROLOGII ...
Napisano 15-05-2006 17:36
, przez kasiaala
A JA PRACUJĘ W PRACOWNI SEROLOGII TRANSFUZJOLOGICZNEJ i oto i moja odpowiedź na pytanie: Dziedziczenie grup krwi przebiega zgodnie z prawem Mendla, więc nie ma takiej możliwości. Jednakże czasem zdarzaja się odchylenia od tego schematu dziedziczenia i np u pewnej dziewczyny wykryto słaba odmianę antygenu A mimo, iż oboje rodzice mieli grupę 0. Zdarzyło sie tez np że jeden z rodziców miał grupę 0 a drugi AB i dziecko mialo również AB a dokładnie odmianę cisAB, ale w tym wypadku nastąpiło nieprawidłowe dziedziczenie, dziecko miało poważne oprócz tego wady genetyczne i niedługo po urodzeniu zmarło.
Odp: dziedziczenie grupy krwi...
Napisano 27-11-2012 14:13
, przez grupa
Tą niezwykle rzadką grupę ma mój tata (tzn.O bombaj), mama ma O. A ja i dwie moje siostry mamy A1. Żeby ustalić czy jest to bombaj potrzebne są bardziej szczegółowe badania krwi a jeśli chodzi o ojcostwo to "Należy pamiętać, że potwierdzenie ojcostwa mogą dać tylko szczegółowe badania sekwencji satelitarnego DNA." :)
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.52