"Pójść do Canossy"

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

"Pójść do Canossy"...
Napisano 12-10-2004 09:43
, przez Anonymous
Czy ktoś może wie co oznacza określenie "pójść do Canossy"?
i do jakich wydarzeń historycznych się odnosi?
oznacza ukorzenie się, pokajanie, ...
Napisano 22-05-2018 10:01:45
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
oznacza ukorzenie się, pokajanie, ...
Napisano 12-10-2004 15:33
, przez Merlin
oznacza ukorzenie się, pokajanie, wyznanie skruchy.
odnosi sie do wydarzen z XI wieku i sporu miedzy cesarzem Henrykiem IV a papiezem Grzegorzem VII. tzw sporu o inwestyture.
kiedy cesarz nie chcial zaakceptowac programu reform papieza (ktore odbieralyby czesci wladzy cesarzowi) Grzegorz VII oblozyl go klatwa(wylaczyl spoza kosciola).
Przeciw Henrykowi IV wybuchl bunt i cesarz musial pojechac do papieza by blagac o przebaczenie, papiez jednak na wiesc o zblizaniu sie Henryka zamknal sie w zamku Canossa nalezacym do hr Matyldy.
Pod brame wkrotce przyszedl Henryk ale zamiast zamek oblegac jak sie spodziewano stal w worku pokutnym na mrozie i blagal o wybaczenie. papiez chcac nie chcac wybaczyl...
Henryk zas wrocil do siebie, rozprawil sie z opozycja, a potem z papiezem
:twisted: [b:4cae4201c7]Pójść do Canossy...
Napisano 21-04-2005 12:49
, przez kacper
:twisted: Pójść do Canossy czyli u(po)korzyć się, pokazać się, wyrazić skruchę,
uznać swój błąd.
__
W XI w. król Henryk IV ukorzył się przed papieżem Grzegorzem VII.
:twisted: [b:4cae4201c7]Pójść do Canossy...
Napisano 01-03-2010 17:47
, przez agnez
Z Canossą jest związany jeden z najsłynniejszych sporów w historii Europy. Był to spór między papieżem Grzegorzem VII a niemieckim cesarzem Henrykiem IV. Spór toczył się o prawo do inwestytury duchownych. Cesarz uważał, że to on powinien nadawać godności kościelne na ziemiach Cesarstwa, papież natomiast chciał zatrzymać ten przywilej w swoich rękach. W końcu Henryk IV wypowiedział posłuszeństwo papieżowi, ten zaś, na synodzie w Rzymie w 1076 roku, ekskomunikował go. Oznaczało to, że poddani cesarza zostali zwolnieni z nakazu posłuszeństwa względem władcy. Grzegorz VII ogłosił też, że po upływie roku ekskomunika stanie się ostateczna i nieodwoływalna.

Początkowo Henryk IV planował akcję zbrojną przeciwko papieżowi. Niemieccy możnowładcy zagrozili jednak wyborem nowego władcy. W obawie przed rebelią cesarz uznał, że musi skłonić papieża do odwołania ekskomuniki i wyruszył w tym celu na południe. Tymczasem Grzegorz VII, w obawie przed najazdem, podróżował po włoskich lennach Cesarstwa nakłaniając miejscowych możnych do poparcia go przeciw Henrykowi. W końcu schronił się na zamku w Kanossie.

25 stycznia 1077 roku Henryk stanął pod murami twierdzy. Chcąc okazać skruchę czekał klęcząc na śniegu, w worku pokutnym i boso. Dopiero po trzech dniach Grzegorz spotkał się z nim i uchylił ekskomunikę. Okazało się to dla niego zgubne, ponieważ po siedmiu latach cesarz zajął Rzym, a na miejscu Grzegorza osadził antypapieża Klemensa III.

W ogólnym sensie, powiedzenie pójść do Canossy oznacza, że warto się czasem upokorzyć, by coś zyskać.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.61