znaczenia mitologiczne powiedzen, zwrotów, wyrazen

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

znaczenia mitologiczne powiedzen, zwrotó...
Napisano 13-10-2005 18:02
, przez kulson_89
paniczny strach
meki tantala
objecia morfeusza
parnas
pod egida
stajnia augiasza
po nitce do klebka
nestor
ikarowy lot
odyseja
nektar
olimpijski spokuj
miedzy scylla a charybda
Objęcia Morfeusza - sen...
Napisano 21-05-2018 06:53:42
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Objęcia Morfeusza - sen...
Napisano 13-10-2005 18:10
Objęcia Morfeusza - sen

parnas
przenośnie o poezji i poetach
Przedstawiciel stołecznego parnasu

pod egidą
pod opieką, protektoratem, patronatem, przewodnictwem

Stajnia Augiasza -stajnia mitologicznego króla greckiego Augiasza, w której było 3000 wołów, nie czyszczona przez trzydzieści lat, a oczyszczona przez Heraklesa w ciągu jednego dnia

Ikarowe loty -śmiałe plany, ryzykowne przedsięwzięcia, których realizacja może się skończyć tragicznie


Odyseja, starogrecki poemat epiczny Homera przedstawiający przygody Odyseusza wracającego spod Troi do rodzinnej Itaki

nektar - według wierzeń starożytnych Greków: napój bogów stanowiący z ambrozją jedyny ich pokarm

Olimpijski spokój spokój niewzruszony, niczym niezachwiany

źródło: http://www.pwn.pl/
[size=18:c30f33d480]Oto znaczenie ...
Napisano 13-10-2005 21:25
, przez Vella
[size=18:c30f33d480]Oto znaczenie mitologiczne tych związków frazeologicznych:[/size:c30f33d480]

Egida to tarcza Zeusa, chroniła go przed atakami nieprzyjaciół. Potrząsanie tarczą wzbudzało burzę i przerażenie. Pod egidą to pod pod osłoną, godłem, znakiem, patronatem, opieką.


Objęcia Morfeusza – głęboki sen.
W mitologii greckiej Morfeusz to bóg marzeń sennych. Jego ojcem był Hypnos, bóg snu. Morfeusz miał zdolność przybierania dowolnej postaci i ukazywania się w snach jako osoba ukochana.


Ikarowy lot.
Wynalazca Dedal został uwięziony na wyspie przez króla Minosa, by się wydostać zbudował dla siebie i swojego syna Ikara, skrzydła z piór i wosku. Uprzedzał syna, ze nie może lecieć za nisko nad wodą by pióra nie nasiąkły, ani zbyt wysoko by słońce nie roztopiło wosku. Niestety, chłopiec, upojony lotem, wzniósł się zbyt wysoko i skrzydła się rozpadły. Ikar zginął.
Ikarowy lot to działanie śmiałe, ryzykowne, dające uczucie triumfu, ale też mozliwość tragicznej porażki


Olimp to wg wierzeń starożytnych Greków siedziba najwyższych bogów. Bogowie, przebywając wysoko, nie przejmowali się przyziemnymi problemami ludzi.
Oimpijski spokój to spokój niewzruszony, boski, natchniony, majestatyczny.


Nektar
- To mityczny napój bogów, zapewniający im nieśmiertelność. Dziś jest to po prostu bardzo smaczny, zdrowy napój lub doskonały trunek.


Nestor, był królem Pylos w Mesenii. Jeden z bohaterów Iliady Homera. Brał udział w wyprawie Argonautów, w łowach na dzika kalidońskiego i w walkach przeciw centaurom. Najstarszy wiekiem z walczących pod Troją Achajów (Iliada Homera). Słynny z mądrości i doświadczenia życiowego. Był jedynym, który bez przeszkód powrócił spod Troi do domu i długo jeszcze panował. Obecnie nestor to najstarszy, zasłużony przedstawiciel jakiejś grupy ludzi (np. nestor rodu), otaczany powszechnym szacunkiem.


Bożek Pan, syn Hermesa i nimfy rzecznej, był opiekuńczym bóstwem pasterzy i trzód w górach i lasach. Jego „zabawą” było ganianie nimf, straszył je przeraźliwym krzykiem, budząc też popłoch wśród ludzi i zwierząt.
Strach paniczny to nagły, niepohamowany, często nieuzasadniony strach, przerażenie, nawet popłoch ogarniający cała grupę ludzi.


Stajnia Augiasza – miejsce, w którym panuje wielki bałagan, brud, nieporządek. Augiasz, król Elidy, miał od 30 lat niesprzątaną stajnię, w której było kilka tysięcy sztuk bydła. Herakles oczyścił ją puszczając przez stajnię strumień z przepływającej nieopodal rzeki Penejos.


nić Ariadny - Ariadna dała Tezeuszowi kłebek nici, kiedy ten wchodził do Labiryntu Minotaura, by rozwijał ją wchodząc, a potem w czasie powrotu zwijał i dzięki temu wiedział, gdzie jest wyjście 1. myśl przewodnia, 2. to, co umożliwia znalezienie drogi powrotnej


Między Scyllą a Charybdą – Scylla i Charybda to dwie skały morskie pomiędzy Sycylią i Italią w Cieśninie Messyńskiej, bardzo niebezpieczne, wielu żeglarzy straciło życie gdy ich statek wpadł na te skały i zatonął. Z tego też powodu uważano, że są to dwa potwory, legenda opisuje jak to dwie siostry, córki Posejdona, za pychę i chciwość zostały zamienione w potwory morskie. Żeglarze, którym udało się ujść przed Scyllą, wpadali w paszczę Charybdy.
Powiedzenie: znaleźć się między Scyllą a Charybdą oznacza sytuację, w której z dwóch stron zagraża niebezpieczeństwo. Można to sobie przetłumaczyć: „znaleźć się między młotem i kowadłem”.


Tantal był synem Zeusa, ucztował z bogami, poprzez spożywanie ambrozji i nektaru stał się nieśmiertelny. Nie był jednak wobec bogów lojalny. Wykradał boski pokarm i zanosił go ludziom. Był również okropnym plotkarzem. Nie potrafił zatrzymać dla siebie historii zasłyszanych na Olimpie. Wreszcie cierpliwość Zeusa się skończyła Za swoje przewinienia Tantalzostał strącony do Tartaru, gdzie doznawał straszliwych mąk. Cierpiąc głód, nie mógł dosięgnąć owoców wiszących nad jego głową, umierając z pragnienia nie mógł napić się wody, w której był zanurzony po szyję, tuż nad nim chwiał się głaz, grożąc mu w każdej chwili zmiażdżeniem. Męki Tantala – ogromne cierpienia, surowa kara.


Góra Parnas była siedzibą Apollina i muz.
Parnas - środowisko poetów, artystów.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.91