ZNACZENIE WYRAZÓW

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

ZNACZENIE WYRAZÓW...
Napisano 20-10-2005 11:27
, przez emmiiilaa
ustal pochodzenie i znaczenie nazw miejsc: ARKADIA, EDEN, ELIZJUM, EL DORADO, SAD HESPERYD, WYSPA UTOPIA!
Znaczenie wszystkich tych wyrazów jest ...
Napisano 26-04-2018 13:39:44
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Znaczenie wszystkich tych wyrazów jest ...
Napisano 20-10-2005 12:56
, przez Vella
Znaczenie wszystkich tych wyrazów jest do siebie zbliżone. Oto jakaś wyidealizowana kraina dobra, bogactwa i szczęśliwości.


Arkadia - kraina historyczna w Grecji, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, ładu, sielankowej, wiecznej szczęśliwości i beztroski
źródło

Eden (hebr. Gan Eden, גןעדן) - biblijny raj stworzony przez Boga dla pierwszych ludzi - Adama i Ewy. W ogrodzie ludzie wszystkiego mieli pod dostatkiem i z wszystkiego mogli korzystać, za wyjątkiem Drzewa Poznania Dobra i Zła, którego owoców nie mogli zrywać. (...) Według żydowskiej tradycji Bóg albo przywróci kiedyś ogród w Edenie, albo nastąpi jego nowe stworzenie.(...)
Ogród w Edenie funkcjonował jako paradygmat niezakłóconej więzi między Bogiem a ludźmi oraz między ludźmi a przyrodą, zerwanej po nieposłuszeństwie pierwszych ludzi.
źródło

Elizjum lub Pola Elizejskie – w mitologii greckiej część Hadesu - podziemnego świata, przeznaczona dla dusz dobrych ludzi. Częściej jednak przedstawiana jako kraina nad Oceanem, na zachodnich krańcach świata – miejsce wiecznej szczęśliwości i wiecznej wiosny panował w nich kronos syn gai i uranosa oraz ojciec zeusa. Na polach tych rosnąć miały topole i asfodele
W chrześcijaństwie Elizjum ma swój odpowiednik w Rajskim Ogrodzie
źródło

El Dorado to potoczny skrót od hiszpańskiego określenia "el hombre dorado" czyli "człowiek olśniony złotem".
Podczas poszukiwania złota pierwsi konkwistadorzy hiszpańscy dowiedzili się o rytuale oklejania jednego z wodzów Indian pyłem złota i obmywaniu w jeziorze Guatavitá w Andach w dzisiejszej Kolumbii. Tradycja, aczkolwiek faktycznie istniejąca, została zaprzestana już około ćwierć wieku przez przybyciem Kolumba (1492), o czym nie wiedzieli poszukiwacze europejscy zdobywcy.
źródło
Eldorado - [hiszp., ‘pozłacany kraj’], legendarna kraina obfitująca w złoto; poszukiwana XVI–XVIII w., gł. w Peru i Kolumbii; przen. kraj bogactwa, raj, ziemia obiecana.
źródło

Sad Hesperyd - Hesperydy w mitologii greckiej to nimfy, córki Atlasa i Hesperis, które zamieszkiwały w przepięknych ogrodach. Położenie tych ogrodów umieszczane było w róznych miejscach: w górach Arkadii, w górach Atlas, najczęściej jednak jako miejsce na zachodnich krańcach świata.
W tych ogrodach rosły jabłonie rodzące złote jabłka, które Gaja podarowała Herze w podarunku ślubnym. Doglądanie tego sadu było zadaniem Hesperyd, jednak Hera nie dowierzając im na straży tego skarbu postawiła stugłowego smoka Ladona.
Zdobycie złotych jabłek było jedną z 12 prac Heraklesa
źródło

Wyspa Utopia - Tomasz Morus (Thomas More) w swoim dziele "Utopia" (1516) stworzył wizję "idealnego" komunistycznego społeczeństwa zamieszkującego fikcyjną wyspę. Ustrój polityczny funkcjonuje na zasadach sprawiedliwości, solidarności i równości obywateli
Tytuł powieści Morusa jest niejednoznaczny, ponieważ słowo to może pochodzić zarówno od greckiego outopos (nie-miejsce, miejsce nieistniejące), jak i od eutopia (dobre miejsce). Uważa się, że ta dwuznaczność jest zabiegiem zamierzonym.
Potocznie utopia to mrzonka, coś niemożliwego do zrealizowania.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.60