marskosc watroby

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Zadaj własne pytanie

marskosc watroby...
Napisano 25-10-2005 20:52
, przez sloneczna
czy moglabym prosic o infgormacje, jaka jest smiertelnosc w zachorowaniu na Marskość wątroby? jaki procent osób chorych umiera i jak długo można żyć z tą chorobą? Dodam, ze chodzi mi o marskość spowodowaną wieloletnim alkoholizmem.
Marskość wątroby jest bardzo poważną, ...
Napisano 23-06-2018 04:23:39
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Marskość wątroby jest bardzo poważną, ...
Napisano 25-10-2005 21:13
, przez toyota
Marskość wątroby jest bardzo poważną, doprowadzającą do zgonu chorobą. Wątroba marska jest "mieszanką" ognisk zwłóknienia i martwicy z ogniskami regeneracji przybierającymi formę guzków. Cały narząd zmniejsza się, powierzchnia staje się nierówna, guzkowata, wątroba twardnieje. Przez długi czas może nie być w ogóle objawów. Później pojawiają się oznaki niewydolności tego organu, wodobrzusze, objawy związane z nadciśnieniem wrotnym (poszerzone żyły na skórze wokół pępka, krwawienia z żylaków przełyku). Na końcu dochodzi do śpiączki i zgonu. Marskość pojawia się najczęściej na tle przewlekłego alkoholizmu lub długotrwałego wirusowego zapalenia wątroby. W marskiej wątrobie częściej dochodzi do rozwoju raka tego narządu.

Niestety nie znamy środków pozwalających na "wyleczenie" marskości. Najważniejsze jest leczenie choroby leżącej u podłoża tego stanu. Na przykład przy całkowitej abstynencji możliwe jest zahamowanie procesu doprowadzającego do marskości. Pacjent powinien leżeć, stosować odpowiednią dietę (ze zmniejszoną zawartością białka). W przypadku wodobrzusza konieczne może być stosowanie leków moczopędnych usuwających nadmiar wody z ustroju. Marska wątroba jest przeszkodą w prawidłowym przepływie krwi, dlatego pojawia się tzw. nadciśnienie wrotne (w układzie żyły wrotnej). Jedną z metod leczenia tego nadciśnienia są operacje, w których wytwarza się pomosty naczyniowe, omijające "przeszkadzającą" w przepływie krwi wątrobę. Żylaki przełyku - jeden z objawów nadciśnienia wrotnego, leczy się również za pomocą endoskopu.

Coraz częściej ratunek chorym na marskość wątroby i inne nieuleczalne w inny sposób choroby tego narządu przynosi transplantacja tego organu.
http://www.resmedica.pl/rmart0006.html

charakteryzuje się martwicą i trwałym zaburzeniem struktury wątroby, wywołanymi powstawaniem tkanki włóknistej i guzków regeneracyjnych.
Najczęściej występuje między 40. a 60. rokiem życia, po co najmniej 10-letnim okresie picia ryzykownego. Pojawiają się objawy: wodobrzusze, obrzęk stawów kolanowych, żółtaczka, siniaki, krwawienia do przewodu pokarmowego pokarmowego żylaków przełyku oraz zaburzenia świadomości lub osłupienie, będące zazwyczaj wynikiem encefalopatii wątrobowej.
W 15% przypadków późnym powikłaniem marskości jest rak wątroby.
http://www.psychologia.edu.pl/index.php?dz=slownik&op=spis&id=7135


http://pl.wikipedia.org/wiki/Marsko%C5%9B%C4%87_w%C4%85troby

wybacz co do smiertelnoscu sa zbyt rozbiezne dane :((
odp...
Napisano 25-10-2005 22:13
, przez sloneczna
Dziekuje bardzo za odpowiedz. Czyli mam rozumiec, ze marskosc jest choroba smiertelna? Ze, niezaleznie od trybu zycia, diety, lekow, bez przeszczepu nic sie nie da zrobic?

Pozdrawiam serdecznie.
Odp: marskosc watroby...
Napisano 04-06-2007 14:08
, przez sdrm
Witam, ja rowniez szukam informacji na temat marskosci watroby wywolanej alkoholem, mam jednak troszke inne pytanie: jakie sa konsekwencje dla dawcy watroby ? Czy moga byc pozniej jakies powiklania, jak wyglada pozniejsze zycie u takiej osoby ? i czy taki dawca po przeszczepie musi wyrzec sie pewnych rzeczy czy po pewnym czasie moze zyc jak dalej i nie wiaza sie z tym zadne konsekwencje ?
Odp: marskosc watroby...
Napisano 10-06-2010 11:24
Witam Chcialbym sie dowiedziec Co zrobic aby Ubiegac sie o przeszczep? Lub jakies inne mozliwosci , ktore Byly by kozystne dla chorego? Jak wyleczyc I nie dac szanse Choremu tak By nie martwic sie ile czasu mu zostalo? Moj Ojcec Jest chory Jego stan zdrowia sie pogarsza I est coraz gorzej :( Razem z Mamą robimy co mozemy , Lecz to nei wystarczy , Kazdy szpitam (mieszkam w POznaniu) Rozklada rece mowiac ze nic nie da sie z Tym zrobic ... Probowalismy sie kontaktowac Ze szptalem w Warszawie ale jak do tej pory echo.. Ja Rozumiem ze marskosc najczescie wywyolana Jest Przez alkohol lecz to chyba nie powod By Spisac czlowieka na straty Chyba nalezy mu sie jakas pomoc ? Po pprawie 4 miesiecznym Pobycie w szpitalu prawde mowiac Tata Nie jest tym samys Czlowiekiem jakim byl... :( Oddalicmy Go zdowego z wodobrzuszeem A wrocil do nas w stanie niemal ze krytycznym , wyglupiony , inny z zachowania itp.. Co mozemy zrobić ? Gdzie i do kogo isc po pomoc ? Jak ubiegas sie o przeszczep ? Czy jest mozliwosc Pobania kawlakla watroby od kogos z Rodziny tak aby popudzic jegowatrobe zeby zaczela sie regenerowac ? Prosze O pomoc
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.27