Czas strefowy- o co w tym chodzi??

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Czas strefowy- o co w tym chodzi...
Napisano 12-11-2005 10:27
o co chodzi i jak sie oblicza ten cały czas strefowy?? jaka jest różnica w obliczaniu między nim a czasem słonecznym

Mam też zadanie do rozwiązania:
Oblicz czas strefowy i słoneczny dla Sydney(33S 151E) i los Angeles(34N 119W) gdy we wrocławiu(51N 17E) jest 11:05 czy ktoś mógłby mi to rozwiązać prosze!!
Witaj...
Napisano 24-11-2014 04:43:33
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Witaj...
Napisano 12-11-2005 12:10
, przez Misty
Witaj,

z tym wszystkim jest troche zabawy, ale postaram Ci sie to w miare jasno wytłumaczyć.

CZAS STREFOWY

Czas strefowy jak sama nazwa wskazuje, obejmuje pewne strefy. Jest to czas umowny obowiązujacy w danej strefie. W 1884 roku na Ziemi wydzielono 24 południkowe strefy czasu. Każda strefa rozciaga się ' na zachód i ' na wschód od południka i kolejnych południków wyznaczonych co . CZas w sąsiadujących strefach rózni sie o jedna, pełną godzinę.

Żeby móc obliczyć czs strefowy dla podanych miejscowości musisz wiedzieć w jakich strefach sie znajduja i na jakiej pólkuli. NIetrudno to sobie narysowac. Zaznacz sobie na kartce południk i potem od niego na wschód kolejny południk o wartości ' i do każdego kolejnego dodawaj . To samo zrób na zachód. W ten sposób zobrazujesz sobie rozmieszczenie stref. Pamiętaj oczywiście, że ostatnia strefa kończy się na południku [tex[180circ[/tex].

Teraz nalezy zlokalizowac podane miejscowości.

Róznica między Wrocławiem a Los Angeles to 9 stref czyli 9 godzin. POnieważ Los Angeles znajduje się na zachód od Wrocławia, totez i godzina będzie wczesniejsza. W związku z tym od 11:05 odejmujemy 9 godzin:
11:05 - 9h = 2:05 - taka godzina jest w Los Angeles.

Między Sydney a Wrocławiem jest różnica 8 stref a co za tym idzie 8 godzin. Róznica polega jednak na tym, ze Sydney znajduje sięna tej samej pólkuli co Wrocław, ale ma większa wspólrzedną, stad tez czas w tej miejscowości musi byc późniejszy niż we Wrocławiu.
A wiec:
11:05 + 8h = 19:05 - taka godzina jest w Sydney.

Pamietaj jednak że jets to czas strefowy. Co więcej, może zdarzyc sie taki przypadek, ze będzie zaznaczony czas strefowy dla Polski - letni lub zimowy. Wtedy trzeba wiedziec, że czas zimowy jest regulowany w Polsce według czasu strefy wyznaczonej przez południk długości geograficznej wschodniej (E) tzn. że nasze zegarki wskazuja godzine 12 wtedy gdy Słońce góruje nad południkiem E.

Gdy w Polsce obowiązuje czas letni, to zegarki regulowane sa według strefy czasowej wyznaczonej przez południk długości geohraficznej wschodzniej (E) tzn. nasze zegarki pokazuja godzinę 12 wtedy gdy Słońce góruje nad południkiem E.

CZAS SŁONECZNY

CZas słoneczny, to jest to czego własciwie uczymy sie cały czas. Jest on wyznaczany dla danego południka, bez uwzględniania czasów strefowych czy tez urzedowych.

Tak więc, jesli we Wrocławiu jest 11:05 to musimy obliczyc jaka jest odległośc w stopniach miedzy podanymi miejscowosciami.
Zacznijmy od Los Angeles.

Poniewaz Wrocław i L.A znajduja się na róznych półkulach, to wartosci ich południków dodajemy:
17 + 119 = 136 - tyle stopni znajduje się między Wrocławiem a LA
teraz zamieńmy to na minuty (godziny)
- 4min
- 1h

136*4 = 544minuty
544 : 60 = 9h 4min - taka jest róznica czasu między podanymi miejscowościami

Teraz musimy obliczyc godzine w Los Angeles.
Podobnie jak w czasie strefowym, miejscowośc która znajduje sie na zachód od tej głownej ma czas wczesniejszy tzn. od czasu Wrocławia musimy odjąc róznice czasu:
11:05 - 9h 4min = 2:01 - to jets czas w Los Angeles.

Obliczmy godzine dla Sydney. Znajduje się ono na tej samej półkuli co Wrocław więc od większej wartości południka odejmujemy mniejsza i w ten sposób otrzymamy odległośc w stopniach między podanymi miejscowościami:
151 - 17 = 134

Zamieniamy to na minuty:
134*4 = 536minut
na godziny:
536:60 = 8h 56 min

Sydney znajduje sie dalej niż Wrocław więc godzina jest póxniejsza, czyli dodajemy:
11:05 + 8h 56min = 20:01 - to jest godzina w Sydney

PODSUMOWANIE

Posumowując, czas strefowy jest wyznaczany dla danej strefy i bez wzgledu na to na którym południku jednej strefy znajduje sie podana miejscowośc to godzina jest taka sama. Natomiast przy obliczaniu czasu słonecznego godzine podajemy dla danego południka, kolejny będzie miał czas o 4 minuty póxniejszy lub wczesniejszy.

Mam nadzieje, ze rozumiesz.


Pozdrawiam
Misty
...
Napisano 17-11-2006 01:00
, przez Alein
Jak bym nie liczyła między Wrocławiem a Sydey wychodzi mi 9 stref... nie wiem jak Ty to liczysz...

Tak poza tym cała reszta mi się zgadza..

Prosze o odpowiedz bo biore pod uwage że moge się mylic..:/
Sposób...
Napisano 14-12-2006 22:43
, przez Casjo
Wychodzi Ci 9 stref, ponieważ liczysz je jakby Wrocław byłby w pierwszej strefie a nie w drugiej. Do rozwikłania tego użyłem wiedzy zdobytej na działaniach na wektorach (tak łatwiej mi to przedstawić). Długość wektora między strefą Sydney 10 strefa a 1 strefą wynosi 9. Natomiast między strefą Wrocławia 2 a Sydney wynosi 8 ;] (strefa 10 - strefa 2 = 8 ).
Tak to widzę :P
Mam nadzieję, że pomogłem.

Casjo
Kielce 20stopni 40 minut E 11.00 czasu...
Napisano 21-09-2007 19:48
, przez jola
Kielce 20 stopni 40 minut E 11.00 czasu strefowego letniego 30 stopni E. Jaki jest czas słoneczny?
Odp: Czas strefowy- o co w tym chodzi...
Napisano 11-11-2007 14:24
mam takie zadanie
obilcz położenie punktu na którym jest godzina 23:45 czasu strefowego gdy na 19st30' jest godz 9:05 czasu strefowego
Odp: Czas strefowy- o co w tym chodzi...
Napisano 16-12-2007 15:16
, przez gonia023
juz bhuba rozumiem
zadaj ki pytanie
Odp: Czas strefowy- o co w tym chodzi...
Napisano 27-01-2008 21:36
, przez Awokado
Nie ma takiej siły na niebie, która by sprawiła, że czas strefowy od miescowego w Sydney różniłby się prawie o godzine.
Odp: Czas strefowy- o co w tym chodzi...
Napisano 01-04-2008 09:42
, przez Gabrielka
A co jesli np. mam 2 miasta i sa one sasiednimi strefami? np. Warszawa (21E) i Kijow (30E)? jaka jest roznica czasu?
Odp: Czas strefowy- o co w tym chodzi...
Napisano 11-01-2011 22:30
, przez master123
Sydney ma 171E a Wrocław 17E,więc 171-17=154
154:15=10,2=10h,czyli jesli we wrocku jest 11:05 to w sydney jest 21:05
Odp: Czas strefowy- o co w tym chodzi...
Napisano 11-01-2011 22:30
, przez master123
Sydney ma 171E a Wrocław 17E,więc 171-17=154
154*4=616min=10h16min.Jeśli we Wrocławiu jest 11:05 to w Sydney jest 21:21 czasu słonecznego.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 1.45