grzyby i porosty w medycynie

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

grzyby i porosty w medycynie...
Napisano 08-02-2006 20:32
na wstepie witam szanownych odpowiadujacych, doceniam wasza prace i podziwiam Was, chodzi o pozytywne wlasciwosci grzybow i porostow w medycynie, bez chorob kt wywoluja ale jakie choroy lecza,jakie antybityki sie z nich wytwarza jakie lekarstwa itd. itp z gory dziekuje
Od niepamiętnch czasów stosowano grzyby ...
Napisano 20-06-2018 01:37:19
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Od niepamiętnch czasów stosowano grzyby ...
Napisano 09-02-2006 10:43
Od niepamiętnch czasów stosowano grzyby w medycynie- zarówno w tej oficjalnej jak i w ludowej. Z wielu gatunków hub sporządzano przez gotowanie i rozbijanie młotkiem rodzaj waty czy też tamponów pochłaniających krew, ropę oraz zabezpieczających ranę przed wtórnymi zakażeniami. Szeroko stosowany był, jak sama nazwa wskazuje modrzewnik lekarski. Lekarz starożytności i średniowiecza traktowali go niemal jak panaceum na wszelkie chroby, swoisty eliksir zycia i przepisywali cierpiącym na malarię, gruźlicę, migreny itp. W wielu krajach do dziś figuruje on w farmakopeach, jest stosowany jako lek przeczyszczający,także w potach nocnych gruźliczych i w zimnicy(malarii). Ekstrakt z borowika szlachetnego miał leczyć odmrożenia i wypryski skóry. Istotnie, najnowsze badania potwierdziły korzystny wpływ wyciagów z tego grzyba na gojenie się tkanek oraz żywotność komórek. Skutecznym lekarstwem okazał się także muchomor czerwony -jego częściowo rozkładające się owocniki stosowano do leczenia opuchlin stawów, reumatyzmu, podagry i egzem. Robiono też z niego rozmaite "napoje miłosne" lub przeciwnie - używano go jako środka uspokajającego przy rozstroju nerwowym. Oczywiście nleżało dokładnie dawkować, inaczej kuracja mogła skończyć się omami czy zejściem pacjenta. Uczeni z krajów gdzie spożywa się dużo grzybów (Rosja, Chiny, Japonia) wykryli w wielu znanych gatunkach jadalnych i trujących grzybów kapeluszowych potencjalnie cenne substancje biologicznie czynne, które moga znaleźć zastosowanie jako środki antybakteryjne, antywirusowe czy przeciwnowotworowe. Na przykład z zimówki aksamitnotrzonowej, uprawianej od dawna w Kraju Kwitnącej Wiśni, wyizolowano substancję hamującą rozwój komórek rakowych. Spośród grzybów leśnych do celów medycznych wykorzystuje się w Polsce czyr brzozy (włóknuszka ukośnego, binczagę) - łagodzi on cierpienia chorych z nowotworami, przyśpiesza regenerację żołądka, dwunastnicy, wątroby i trzustki po zatruciach, reguluje przeianę materii, stymuluje odporność na infekcje. Znachorzy europejscy i szamani syberyjscy stosują w tym samym celu inne równiez inne huby, choćby porka brzozowego.
[b:a91158e3ea]Antybiotyki[/b:a91158e3ea...
Napisano 09-02-2006 11:27
Antybiotyki czyli substancje pochodzenia biologicznego, w małych stężeniach hamujące, a w większych zabijające drobnoustroje, powstaja w specjalnych szlakach syntetycznych, stanowiących element tzw, wtórnego metabolizmu grzybów i grzybopodobnych bakterii(promieniowców). Jedna z teorii mówi, iż antybiotyki to odpady metaboliczne; inna, że są to substancje korzystne dla producenta, pozwalające eliminowac konkurentów. Pierwsze antybiotyki wykryto przypadkiem, obserwując strefy zahamowania wzrostu organizmów w ich zasięgu. Dalsze antybiotyki odkryto stosując intensywny skrining. Najważniejsze metody ilościowego określenia siły danego antybiotyku to metoda seryjnych rozcieńczeń lub dokładniejsza dyfuzja na płytkach.
Więcej o tych zagadnieniach tu:
http://www.pg.gda.pl/chem/Katedry/Mikrobiologia/antybiotyki.htm
W lecznictwie największą rolę odgrywają:
-penicyliny właściwe otrzymywane z pędzlaków Penicillium notatum, P. chrysogenum oraz penicyliny półsyntetyczne, otrzymywane przez hydrolizę penicylin właściwych, dokonaną przez inne grzyby. Penicyliny półsyntetyczne mają tę przewagę, iż można podawac je doustnie.
http://www.resmedica.pl/zdart10016.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Penicylina
-cefalosporyny podobne do penicylin budową chemiczną i działaniem, wydzielane przez Cephalosporium
http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=1255&_tc=DAD89DB54DDB4C869F4A06E69FEB35A9
(Inne ważne antybiotyki jak chloramfenikol, streptomycyna, tetracykliny, wankomycyna czy gramicydyna S produkowane są przez promieniowce, a więc bakterie, toteż w pracy o grzybach nie ma dlań miejsca :oops: )
Oprócz antybiotyków również inne ...
Napisano 09-02-2006 11:53
Oprócz antybiotyków również inne metabolity wtórne grzybów stosuje się w medycynie i w farmacji. Od tysięcy lat używa się alkaloidów, pochodnych kwasu lizergowego, otrzymywanych z buławinki czerwonej(sporyszu) w leczeniu schorzeń sercowo-naczyniowych, kobiecych i migren. Używano jej także jako środka odurzającego. Podczas gdy ergotaminę i ergotoksynę nadal otrzymuje się przez sztuczne zakażanie zboża buławinką czerwona, co raz większe znaczcenie uzysują hodowle innych gatunków buławinek, zwłaszcza Claviceps paspali.
http://www.grzyby.pl/gatunki/Claviceps_purpurea.htm
Wielu grzybów zanalazło zastosowanie w biotechnologii do produkcji witamin. Witaminy A, D i inne karotenoidy otrzymuje się z grzybni pewnych sprzężniaków np: Blakesleea trispora czy Choanephora circicans. Ryboflawinę produkują workowce: Ashbya gossypi i Eremothecium ashbyii.
Drożdże są znanym źródłem witamin i białek. Nie każdy jednak wie, że mogą one również produkować efedrynę z benzaldehydu.
Liczne grzyby wykorzystuje się przy produkcji steroidów. Wiadomo, że jedną z najtrudniejszych do przeprowadzenia reakcji jest wprowadzenie grupy hydroksylowej do pozycji 11 w szkielecie steroidu. Tymczasem reakcję tę bez problemu przeprowadzą takie grzybki jak: Cunninghamella, Curvularia czy Rhizopus arrhizus. Inne reakce enzymatyczne z udziałem grzybów to np: wprowadzenie podwójnych wiążan, redukcja grup keto - i okso itd.
Karierę w medycynie robi ostanio [b:...
Napisano 09-02-2006 12:34
Karierę w medycynie robi ostanio chitozan. Ta pochodna chityny jest polimerem, który ze względu na swoją bioaktywność, nietoksyczność i biodegradowalność znajduje coraz szersze zastosowanie jako środek wspomagający odchudzanie (bloker tłuszczu, chłonący go niczym gabka w przewodzie pokarmowym), obniżający poziom cholesterolu we krwi, chroniący przed próchnicą zęby, neutralizujący kwasy żółądkowe przy zgadze, będący też półproduktem w szeroko pojętej biotechnologii. (Niestety nie wolno stosować go dłużej jak 2 tygodnie, ponieważ pozbawi organizm witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, E, D i K.) Dobrą metodą produkcji chitozanu jest wydzielenie go ze ścian komórkowych sprzężniaków, wykorzystując rozmaite szczepy Absidia, Mucor, Rhizopus i Gongronella.
http://www.vanderbilt.edu/AnS/psychology/health_psychology/chitosan.htm

Bliski krewny buławinki - Cordyceps sinensis albo"grzyb chińskiej gąsiennicy" stosowany jest w medycynie Dalekiego Wschodu jako suplement dla osób w podeszłym wieku, pozwalający im odzyskać siły, zachować witalność, chroniący przed chorobai serca czy zapaleniem stawów. Kordyceps poprawia kondycję sportowców, wywiera też korzystny wpływ w chorobach układu oddechowego.
http://healthyherbs.about.com/cs/herbfaqs/p/cordyceps.htm

Porosty produkują charakterystyczne substancje tzw. kwasy porostowe (często wykazujące działanie bakteriobójcze) oraz cenne barwniki: lakmus i orseinę. Wiele porostów wykorzystywano w ludowej medycynie, o czym zresztą świadczą ich nazwy jak: granicznik płucnik czy płucnica islandzka.
Płucnica islandzka (tarczownica, "mech islandzki") to ważny surowiec leczniczy. Działa osłaniająco na śluzówki górnych dróg oddechowych, przełyku i żołądka, hamuje wymioty, zwiększa łaknienie i przyśpiesza trawienia pokarmu w żółądku oraz wchłanianie go w jelitach. Preparaty z plucnicy stosuje się przy niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych, bulimii, nieżycie żółądka, po operacjach płuc.
Chrobotek reniferowy zawiera trochę witamin A, B i D.
Silnym, ale niebezpiecznym środkiem leczniczym była jaskrota wilcza - silnie rozcieńczony wywar z tego porostu stosowano wewnętrznie, przy problemach z trawieniem bąź zewnętrznie - do zwalczania czyraków i wyprysków. Przede wszystkim jednak jaskrotę wykorzystywano do zatruwania strzał oraz trucia wilków i lisów.
http://www.wsdot.wa.gov/environment/culres/ethbot/d-l/Letharia.htm
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.36