Wpływ promieniotwórczości na organizmy żywe

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Wpływ promieniotwórczości na organizmy ż...
Napisano 27-02-2005 10:29
wpływ promieniotwórczości na organizmy żywe
1.wpływ promieniowania rtg na organizmy żywe
2.dawki promieniowania dopuszczalne dla człowieka,aktywność źródła, równoważność dawkiwsiwertach, zaleznośćmiędzy grejem a radem
3.wpływ katastrofy w Czarnobyluna ludzkość krajó europejskich. Jakie pierwiastki znajdowały się w powietrzu i w jakich ilościach
"1)Wpływ na człowieka...
Napisano 25-02-2018 04:55:21
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
"1)Wpływ na człowieka...
Napisano 27-02-2005 10:34
, przez Jerzy
"1)Wpływ na człowieka:
Podstawą szkodliwego biologicznego działania promieniowania na organizmy leżą procesy jonizacji molekół organizmu wywoływane przez promieniowanie. W wyniku tych procesów w tkankach tworzą się pary jonów stanowiących wysokie aktywne chemicznie rodniki oraz następuje uszkodzenie struktury dużych cząstek przez ich rozrywanie lub zlepianie. Prowadzi to do zakłóceń biochemicznych , warunkujących prawiłowe funkcjonowanie organizmu i do zmian strukturalnych komórek. Czułość tkanki ludzkiej na promieniowanie jonizujące zmienia się w szerokich granicach. Najczulsze są organy krwiotwórcze i tkanki rozrodcze, najmniej czułymi są mózg i mięśnie. "
Więcej
http://prace.sciaga.pl/17983.html

"Jakie dawki są szkodliwe Skutki dużych dawek promieniowania rzędu kilku Sv ( a więc kilku tysięcy mSv) są dobrze udokumentowane. Bardzo duża dawka otrzymana na całe ciało w ciągu krótkiego czasu powoduje śmierć napromieniowanej osoby w czasie kilku dni.
Jeśli jednak otrzymamy niewielką dawkę promieniowania - rzędu kilkunastu mSv - to trudno określić skutek takiego napromienienia. Przypuszcza się, że organizm może tolerować niskie dawki promieniowania wynikające z tego uszkodzenia niewielkiej liczby komórek."
Więcej
http://www.dami.pl/~chemia/gimnazjum/gimnazjum11/ekologia1.htm

"Skutki biologiczne promieniowania jądrowego można obserwować przy napromieniowaniu zewnętrznym, kiedy źródło jest na zewnątrz organizmu, lub wewnętrznym, kiedy źródło jest wewnątrz organizmu. Szczególnie niebezpieczne jest właśnie to napromieniowanie wewnętrzne, gdyż nawet mało przenikliwe promieniowanie jest bardzo skutecznie jonizujące. Najczęstszymi drogami przedostawania się radioizotopów do wnętrza organizmu człowieka są drogi oddechowe, układ pokarmowy oraz skóra. "
Więcej
http://prace.sciaga.pl/19812.html

"Jonizacja jest pierwszym etepem, w którym energia promieniowania jest przekazywana do ośrodka. W tkankach organizmów żywych jonizacja inicjuje różnorodne i skomplikowane procesy, zaburzające działanie komórek. Rozmiary końcowych skutków zależy przede wszystkim od „ilości” promieniowania jonizującego, pochłoniętej w jednostce masy, a następnie od kilku innych okoliczności opisanych po niżej."
Więcej
http://www.sciagawa.pl/a/4106.html
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.42