charakterystyka rycerza średniowiecznego

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

charakterystyka rycerza średniowiecznego...
Napisano 25-02-2006 16:35
, przez bastian92
charakterystyka rycerza średniowiecznego
[b:796146e27b]może to ci pomoze : [/b:...
Napisano 21-04-2018 05:56:31
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
[b:796146e27b]może to ci pomoze : [/b:...
Napisano 25-02-2006 16:55
, przez martyna:D
może to ci pomoze :

http://eduseek.interklasa.pl/sciaga/praca.php?idp=6621

http://prace.sciaga.pl/27091.html

Ideał rycerza został wpisany w szeroko znaną �Pieśń o Rolandzie�. Wzorcem wojownika był tytułowy bohater, także jego towarzysz Oliwier, trzeba też pamiętać o postaciach z innych utworów: rycerzach Okrągłego Stołu, Tristanie. Kultura rycerska w Polsce była stosunkowo uboga, musimy, więc analizować wyłącznie zapisy pochodzące z Zachodu Europy.

Wzorowy rycerz średniowieczny winien pochodzić z bogatego, świetnego rodu, być człowiekiem pięknym i wspaniale odzianym. Mieć nadludzką siłę, znakomicie władać bronią i być gotowym do stawienia czoła każdemu i w każdej chwili. Musiał dbać głównie o swą rycerską sławę, niezwłocznie mścić wszelkie zniewagi, dbać o honor � własny i swego seniora, władcy. Honor nakazywał bezwzględnie dotrzymywać danego słowa, mówić prawdę, być wiernym władcy aż do śmierci. Honor był � jednym słowem � najwyższą wartością dla rycerza.

Barwne życie rycerzy, jego uroki, rozliczne przygody, cała obyczajowość narzuciły różne szczegółowe zalecenia. Na przykład przywiązanie do swego rumaka i używanej broni. Rycerska miłość też była swego rodzaju służbą, służbą wybranej damie serca, której honoru należało bronić. W gruncie rzeczy można nawet mówić o średniowiecznym ideale kochanka � na wzór Tristana z �Dziejów Tristana i Izoldy�. Taki wzór przekazywała również średniowieczna liryka miłosna, idealizująca uczucia i ludzkie zachowania, będące głównie wyrazem tęsknoty do doskonałej miłości.mam nadzieję , że ci pomogłam chociaż troszeczkę , powodzenia , pa pa
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 1.66