Symbol pierwszych chrześcijan

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Symbol pierwszych chrześcijan...
Napisano 26-02-2006 13:03
, przez audrey
Co było symbolem pierwszych chrześcijan i dlaczego?

Za odpowiedź z góry bardzo dziękuję :)
odpowiedź to Ryba...
Napisano 18-06-2018 22:56:36
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
odpowiedź to Ryba...
Napisano 26-02-2006 18:05
, przez bafi
odpowiedź to Ryba.

Ichthys, pisany też: Ichtys - w języku greckim znaczy "RYBA" (ΙΧΘΥΣ). Ichthys - znak pierwszych chrześcijan - symbolizuje Chrystusa. Jest jednym z najsłynniejszych akrostychów, czyli słów, które można utworzyć biorąc pierwsze litery wyrazów ze zdania.

Ichthys (ΙΧΘΥΣ) to akrostych greckich słów:

ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs) - Jezus

ΧΡΙΣΤΟΣ (Christós) - Chrystus

ΘΕΟΥ (Theoû) - Boży

ΥΙΟΣ (Yiós) - Syn

ΣΩΤΗΡ (Sōtér) - Zbawiciel

Jezus Chrystus Boży Syn Zbawiciel.

W czasie prześladowań pierwszych chrześcijan, podobizna ryby była ich znakiem rozpoznawczym. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie odniesienie: po pierwsze - łączy sie ze chrztem św. , gdyż żywiołem ryby jest woda; po drugie - ma odniesienie do eucharystii. Świętym pokarmem chrześcijan była i jest Eucharystia, sam Chrystus - ichthys - ryba. Na malowidłach w katakumbach ryba jest symbolem eucharystii. Do IX wieku na wszystkich przedstawieniach Ostatniej Wieczerzy, ryba znajduje się obok chleba i kielicha.

Jako symbol chrześcijaństwa była używana znacznie wcześniej niż krzyż, który tak ważnym symbolem stał się dopiero w IV wieku. Obecnie obserwuje się wielki renesans znaku Ryby, czyli Ichthys, i to nie tylko wśród zielonoświatkowców czy Koptów, ale także w kościele katolickim i kościołach protestanckich. Krzyż jest znakiem męki Chrystusa i jego śmierci. Ryba jest znakiem życia, stąd też jej wielka popularność zwłaszcza wśród współczesnej młodzieży. Można zauważyć ten symbol na wielu samochodach. Wielki pomnik w kształcie ryby zbudowano jako bramę trzeciego tysiąclecia w Lednicy - miejscu dorocznych spotkań religijnych polskiej młodzieży katolickiej (w czerwcu) i ludzi starszych (we wrześniu).

www.wikipedia.pl
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.55