J.Malczewski - "Ojczyzna" -opis obrazu

nastepnych 20Polecane pytania


Zadaj własne pytanie

Rozrywka Malarstwo

J.Malczewski - "Ojczyzna" -opis obrazu

witam

prosze o pomoc w opisaniu obrazu J. Malczewskiego "Ojczyzna" (tryptyk: "Prawo, Ojczyzna, Sztuka").
26-03-2006 12:15

widze ze nikt nie potrafi mi pomoc.

24-04-2014 13:27:30

widze ze nikt nie potrafi mi pomoc.

widze ze nikt nie potrafi mi pomoc. szkoda :(
04-04-2006 16:11

Mimo iż pytanie zadano dawno to i tak

Mimo iż pytanie zadano dawno to i tak udzielę odpowiedzi, może jeszcze ktoś będzie szukał

Zaznaczam, że jest to moja własna analiza pisana zupełnie od podstaw korzystałem z reprodukcji obrazu znajdującej się pod adresem:
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Malczewski_J/Images/Ojczyzna.jpg

Analiza obrazu "Ojczyzna" - J. Malczewski

Obraz Jacka Malczewskiego „Ojczyzna” namalowany w 1903 roku należy do tryptyku „Prawo, Ojczyzna, Sztuka”, ma on symboliczną i alegoryczną treść.
Na pierwszym planie widnieją trzy postacie. Jednej dorosłej kobiety zapewne matki oraz dwójki dzieci chłopca i dziewczynki. Cała trójka ukazana jest w realistyczny sposób z dużą dbałością o szczegóły. Rodzina przedstawiona została na tle wiejskiego pejzażu.
Kobieta odziana jest w białą koszulę i czerwoną pelerynę. Na jej szyi widnieje złoty naszyjnik, a w uszach ciemne kolczyki czy też klipsy. W prawej dłoni dzierży ona drewniany kij możemy domyślać się, że jest to trzonek jakiegoś narzędzia. Mimo tego na tej samej ręce ma ona założoną bransoletkę i pierścionek co zdecydowanie nie pasuje do chłopki. Kobieta ma brązowe włosy, ufryzowane w kok z wplecionymi weń kwiatami. Na jej twarzy maluje się wyniosłość i smutek przez co wydaje się być ubogą szlachcianką. Spogląda ona ponad głową chłopca tulącego się do jej ręki na coś niewidocznego na obrazie. Wspomniany przed chwilą chłopiec ubrany jest w poszarzałą koszulę i bliżej nieokreślone odzienie wierzchnie o barwie brązowej. Tak jak matka i siostra ma on śniadą cerę i brązowe włosy. Na jego twarzy maluje się smutek. Dziewczynka podobnie jak brat ubrana jest w koszulę jednak jest ona całkiem biała, jedno z jej ramion zakrywa wyblakła pelerynka, bądź chusta. W jednej dłoni trzyma ona zaokrąglony przedmiot sądząc po barwie może on być żelazny lub żeliwny. Włosy zaplecione ma w warkocz, który owinęła sobie wokół głowy tworząc wianek. Także i z jej twarzy możemy wyczytać żal i smutek. Pejzaż malujący się za tą trójką składa się z dzikich łąk i pól oraz ledwie widocznych na horyzoncie pojedynczych drzew. Na łące za plecami rodziny widać wiele barwnych kwiatów: niebieskich, białych i różowych. Pole widoczne w dalszym planie ponad postacią chłopca ma barwę złota. Wnioskować możemy z tego iż jest późne lato, okres tuż przed żniwami, zaś po lekko żółtej barwie nieba stwierdzić można iż jest to późne popołudnie. Światło na obrazie pada z prawej strony i rozchodzi się równomiernie po wszystkich elementach kompozycji.
Jak już napisałem obraz ten jest symbolem. Autor przedstawia nam tytułową Ojczyznę jako miejsce gdzie jest nasza rodzina i które właśnie dlatego możemy nazwać prawdziwym domem.

Wolałbym abymateriał ten nie trafił bez mojej zgody do serwisów typu sciaga.pl i tym podobnych
Aha i jestem z gim. nr 123 wiec nie wykorzystujcie tej pracy w zad dodatkowym u Dołowy
28-04-2006 18:28
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 1.70