"Bohaterowie dynamiczni"

nastepnych 20Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Edukacja Polski

"Bohaterowie dynamiczni"

Czy Jurand ze Spychowa zasługuje na miano rycerza doskonałego?
08-03-2005 20:58

Jurand ze Spychowa- jeden z głównych

19-04-2014 06:20:39

Jurand ze Spychowa- jeden z głównych

Jurand ze Spychowa- jeden z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza pt "Krzyżacy" jest przedstawiany przez autora w różnym świetle. Z jednej strony jest wspaniłym ojcem, mężem wciąż mszczącym się za śmierć żony oraz wsławionym bohaterskimi czynami rycerzem. Z drugiej jednak strony Krzyżacy nienawidzą go za brutalne i mało honorowe znęcanie nad ich współbraćmi. Czy znając ich zarzuty możemy go uznać za idealnego rycerza?
Od śmierci żony (zmarłej z winy Krzyżaków, którzy napadli na jego dom) ideą, którą kierował się Jurand była chęć zemsty na "mordercach" jego ukochanej. Złapanych przez siebie członków Zakonu przetrzymywał u siebie w domu i poddawał ich rozmaitym torturom. Jego postawa przyniosła mu tytuł okrutnika. Bronił go jedynie jego władca, znający ilość zasłużeń Juranda na wojnie. Wśród Krzyżaków wzbudzał conajmiej niechęć, a często także nienawiść. To właśnie uczucie skłanie ich do porwania córki Juranda- Danusi- w celu poniżenia jej ojca. To wydarzenie było sytuacją przełomową dla Juranda. Żeby ratowac życie ukochanego dziecka musiał gdzieś porzucić swoja dumę i godność.
W średniowieczu istniał obraz idealnego rycerza- kochającego Boga, kraj i władce. Musiał być uprzejmy wobec dam i waleczny.
Patrząc na postać Juranda widzimy, że posiada on część tych cech. Odznaczał się wielką odwagą, miłością do Boga i ojczyzny. Jego miłość do władcy nie jest nam bliżej znana- na pewno odznacza się wobec niego wiernością. Początkowo jest niezwykle dumny- troszcząc sie o ukochaną córkę potrafi to jednak zmienić.
Ogólnie podsumowując postać Juranda ze Spychowa, myślę, że można uznać go za rycerza idealnego. Jego zachowanie wobec Krzyżaków mogło by temu zaprzeczać, ale jednak nawet wobec nich Jurand potrafił się zmienić. Właśnie te jego dobre cechy i to, że jest postacią dynamiczną (zmienia się na lepsze i "redukuje" swoje złe cechy charakteru) w czasie trwania akcji, pozwala go uznać za przykład idealnego rycerza.
09-03-2005 19:54
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 1.12