Interpretacja wiersza Topielec Boleslawa Lesmiana

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Interpretacja wiersza Topielec Boleslawa...
Napisano 23-04-2006 17:52
Interpretacja wiersza Topielec Boleslawa Lesmiana
Wiersz rozpoczynający tom „Łąka&#...
Napisano 21-06-2018 06:21:39
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Wiersz rozpoczynający tom „Łąka&#...
Napisano 23-04-2006 19:09
, przez Atria
Wiersz rozpoczynający tom „Łąka” (1920) i cykl „W zwiewnych nurtach kostrzewy”.

Topielec, przedtem wędrowiec, przebył świat wzdłuż i wszerz, ale znęcony tajemnicą istnienia zapragnął jeszcze zwiedzić go „w głąb”. Spotkał „demona zieleni” (mamy tu zabieg personifikacji), który zaprowadził go tam, gdzie człowiek przestaje być człowiekiem.

Niezwykły bohater, Topielec, to jedna z wielu fantastycznych postaci Leśmiana. Należy on do wielkiej rodziny powołanych przez poetę baśniowych postaci o imionach „znaczących” i będących wyrazem jego słowotwórczej inwencji. Ich imiona, (takie jak: Znikomek, Srebroń, Zmierzchun, Śnigrobek), to poetyckie metafory, akcentujące jakąś zasadniczą cechę czy funkcję tych postaci w fantastycznych utworach lirycznych. Nie jest to zwykły topielec, lecz „topielec zieleni”, który w poszukiwaniu sensu istnienia przekracza coraz to inne przestrzenie. Próbuje poznać istotę świata, lecz demon zaprowadza go do miejsca, w którym przestaje istnieć jako człowiek, z jego cielesnej formy pozostają jedynie zwłoki, ów topielec zieleni.

Wiersz ten obfituje w neologizmy leśmianowskie: tajemny bezśmiech, wonne niedowcielenie, zamrocz paproci, bezświat zaroślii, bezbrzask głuchy. Neologizmy Leśmian wiąże zawsze w większą metaforyczną całość, słowa te mają swoje znaczenie w kontekście konkretnego utworu, nie funkcjonują one w izolacji. Poeta tworząc nowe słowa łączy ze sobą wyrazy często o dalekim znaczeniu lub przeciwstawne, na przykład bezśmiech, bezbrzask czy bezświat, przedrostek bez- informuje, że czegoś nie ma, czegoś brakuje, w tym śmiechu, świecie, brzasku. Również główny bohater, jakim jest topielec, nie jest zwykłym topielcem, a znaczenie jego nazwy, metafory „topielec zieleni”, wyjaśnia dopiero cały wiersz.

Utwór ten napisany jest w sposób ciągu (stychiczny), występują rymy żeńskie, parzyste (aa bb). Widać w nim leśmianowskie dążenie do rytmiczności, jest to bowiem wiersz sylabotoniczny, trzynastozgłoskowy, ze stałą średniówką po siódme sylabie.

Analiza:
ANALIZA
Wiersz pt.: "Topielec" Bolesława Leśmiana zbudowany jest z jednej strofy, ktora liczy 20 wersów.
Podział rymów
-rymy parzyste (przyległe)- układ aa, bb
-żeńskie (tworzą wyrazy wielosylabowe) np: bezdeni- zieleni, światów- kwiatów, zwłoki- obłoki,
-dokładne (wyrazy mające identyczne zakończenia) np: załobie- sobie, powiewem- drzewem, polanie- niespodzianie
- gramatyczne (rymują sie takie same czesci mowy) np: zwłoki- obłoki, pośpiechem- bezśmiechem, światów- kwiatów
-niegramatyczne (rymuja sie wyrazy nalezace do roznych czesci mowy) np. głuchy- zawieruchy, załobie- sobie
Środki poetyckie:
- porównanie homeryckie (drugi człon porównania rozbudowany)-
"Cienisty, jak bór w borze topielec zieleni. "
- anafora (powtórzenie na poczatku wersu)
"I wabił nieustannych rozkwitów pośpiechem,
I nucił ust zdyszanych tajemnym bezśmiechem,
I czarował zniszczotą wonnych niedowcieleń,
I kusił coraz głębiej - w tę zieleń, w tę zieleń!"
- epitety (najczesciej przymiotnik z rzeczownikiem) : np:
"zwiewnych nurtach kostrzewy"
"leśnej polanie"
" tajemnym bezśmiechem"
- metafora (przenośnia):
"Przewędrował świat cały z obłoków w obłoki"
"Zwiedzić duchem na przełaj zieleń samą w sobie"
- eksklamamacja (wykrzyknienie):
"w tę zieleń, w tę zieleń!"

Podmiot liryczny "Topielca" pełni funkcje narratora- opowiada historie tragicznego wędrowca, który zwabiony przed szatana poniósł śmierć. Wiersz ukazuje nam, jak łatwo można się zatracić w tym, co kochamy i przekroczyc granice np zdrowego rozsadku czy odpowiedzialnosci. Dzieło ukazuje nam, jak łatwo można sie zagubic (w sensie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym) podczas realizacji marzen czy pragnien. Wiersz ostrzega nas przed zbytnia latwowiernoscia, brakiem odpowiedzialnosci i zbytnia naiwnoscia w sluchaniu obcych ludzi, lub wlasnych pragnien.
Dzieło pozwolilo mi zrozumiec sens przysłowia "licz siły na zamiary". Wiem, ze podazanie za marzeniami, chec odkrycia i poznanania otaczajacego swiat i siebie, jest mozliwe tylko wtedy, kiedy zachowujemy rozsadek, odpowiedzialnosc, pewna doze sceptycyzmu i ufamy samemu sobie. "Topielec" uświadamia, ze pogon za marzeniami i chec poznania jest bardzo wazna, jednak nie wazniejsza niz zycie, ktore w wyniku takiej pogoni, czesto mozna utracic.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.51