zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne...
Napisano 19-03-2005 20:14
zastosowanie zjawiska fotoelektrycznego
"Odkrycie i wyjaśnienie efektu ...
Napisano 20-06-2018 01:30:40
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
"Odkrycie i wyjaśnienie efektu ...
Napisano 22-03-2005 21:21
, przez Jerzy
"Odkrycie i wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego przyczyniło się do rozwoju korpuskularno-falowej teorii materii, w której obiektom mikroświata przypisywane są jednocześnie własności falowe i materialne (korpuskularne). Wyjaśnienie i matematyczny opis efektu fotoelektrycznego zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi, który wykorzystał hipotezę kwantów wysuniętą w 1905 przez Maxa Plancka."
Więcej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny

"Detekcja promieniowania jest zjawiskiem umożliwiającym wykrywanie promieniowania elektromagnetycznego w wyniku transformacji jego energii w sygnał elektryczny. Parametry tego sygnału można łatwo rejestrować metodami konwencjonalnymi. Stwarza to warunki do pomiarów właściwości energetycznych i spektralnych promieniowania za pomocą detektorów promieniowania, a także możliwości akwizycji i transmisji informacji o obrazach optycznych w przetwornikach obrazu."
Więcej
http://www.imio.pw.edu.pl/wwwzpo/pf2.doc

"Obok znanych od dawna fotokomórek próżniowych, elementów selenowych oraz tlenkowo-miedziowych zaczęto w ostatnich latach używać nowych przetworników (bioelektrycznych.

Przetworniki te zawdzięczają swoje powstanie postępowi badań nad półprzewodnikami, a ich zasada działania oparta jest na znanych właściwościach germanu i krzemu.

Bez potrzeby bliższego analizowania zjawiska fotoelektrycznego można stwierdzić, że (bioelektryczne działanie półprzewodników polega na powstawaniu par elektronowo-dziurowych pod wpływem światła elektrycznego, wskutek czego zostaje powiększona ilość nośników ładunku z równoczesnym zmniejszeniem charakterystycznego oporu kryształu germanu. Mamy, więc do czynienia z fotoopornikiem i jego zmienną przewodnością zależną od oświetlenia. Radiowcom praktykom i radioamatorom wiadomo, że każda odpowiednio przygotowana dioda lub tranzystor mogą zachować się podobnie jak fotoelementy, jeśli tylko wiązka światła skierowana zostanie na złącze płytki germanowej z drucikiem (w przypadku diody ostrzowej), lub też na miejsce styku bazy z kolektorem (w przypadku tranzystora)."
Więcej
http://www.jeybi.republika.pl/fotoelementy.html

Wykład
http://www.phys.uni.torun.pl/~bezet/pdf/III_Elem.pdf
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 6.80