przyczyny klęski Niemców podczas II Wojny Światowej?

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej
PROLINK

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

przyczyny klęski Niemców podczas II ...
Napisano 12-12-2004 14:06
przyczyny klęski Niemców podczas II Wojny Światowej?
odpowiadam...
Napisano 03-06-2020 17:49:24
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
odpowiadam...
Napisano 20-12-2004 20:59
Niemcy ponieśli klęske , gdyż posiadali za mało żołnierzy , a chcieli zająć coraz to nowe tereny . Po kilku latach wojny zaczęły kończyć się im surowce potrzebne to produkcji nowych czołgów i broni . Przyczuną klęski była też nieudolna polityka Hitlera. Jeżeli potrzebujesz innych wiadomości o II wojnie światowej , obozach koncentracyjnych to pisz na [email protected]da.pl
Pozdrawiam , Iga.
O przyczynach klęski III Rzeszy można ...
Napisano 05-01-2005 13:34
O przyczynach klęski III Rzeszy można napisać całe sympozjum. Zacznijmy od najważniejszego: Jak mówił Napoleon Bonaparte do wojny potrzeba pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy w XX w. ta wypowiedź uległa uaktualnieniu, czyli do wojny potrzeba ropy, ropy i jeszcze raz ropy wojna błyskawicza i ogromna mechanizacja pola walki wymagała mnóstwo paliwa i smarów olejów Niemcy nie mają własnych zasobów więc musieli ją syntetyzować ratunkiem były pola naftowe w Ploeszti w Rumunii jednak po zajęciu jej przez ZSSR dostawy sie skończyly próbowano dojść do pól ropo nośnych na Kaukazie jednak ich armie zostały zatrzymane pod Stalingradem. Następną przyczyną był sprzęt mimo że w roku 1940 wyprodukowano 5000 samolotów to 1944 ta wartosc wynosila 40 000 ale brakowalo paliwa. Brakowało także surowców do produkcji sprzętu ich sprzęt był skuteczny dopiero w roku 1942 wcześniej wygrywali głównie dzięki taktyce. Zainwestowali w jakośc a nie ilość w roku 1944 powinni niszczyć 10 czołgów alinantów na 1 swój stracony ale ten stosunek wynosił 5:1. Błedy hitlera w taktyce żołnierzy których można było wykorzystać na innych teatrach działań dostawali rozkazy "Ani kroku w tył" co zwiększało straty były także inne bledy w taktyce jak np. rozpętanie wojny na 2 fronty, a także służby wywiadowcze które przy pomocy Enigmy znali plany uderzeń wojsk Niemieckich.
Myślę że pomogłem jakby były jakies pytania proszę pisać na mail.
Zgadzam sie z wypowiedzią powyższą. O ...
Napisano 08-01-2005 12:48
, przez PeeGee
Zgadzam sie z wypowiedzią powyższą. O tym, nie tylko mozńa napisać sympozjum, ale całą książkę. Chciałbym jednak co nieco dodać od siebie. Kluczowy w wojnie według mnie jest czynnik sprzętowy, ale zaopatrzeniowy i ludzki, a także [wiem ze brzmi to jak wyciąg z prac historyków głębokiego PRL, ale nic na to nie poradzę], czynniki i założenia ideologiczne, bo t one wpływają na system gospodarczy, morale, a takze na poczynania na froncie. To jest sprawa przecież kluczowa. Gospodarka niemiecka działała jak w zegarku, nie posiadała problemów takich jak radziecka, którą rozkręcono dopiero potężną siłą woli radzieckich robotników, a jednak powstało olbrzymie "ale" jeśli chodzi o założenia doktrynalne dotyczące wojny samej w sobie. Zbrodnicza działalność Wehrmachtu oraz SS miała wpływ [o czym wiemy napewno] na decyzję Franko o nie włączaniu sie do wojny. Miała wpływ na rozwój partyzantki chłopskiej w ZSRR w końcowych latach wojny, która przecinała zbyt wydłużone linie zapatrzeniowe. Ideologia wmieszała się też w dowodzenie [i to był według mnie największy grzech Niemców wobec samych siebie]. Hitler wieloma operacjami dowodził osobiście i doprowadzał do sytuacji absurdalnych, w których 200 000 żołnierzy utracono bezpowrotnie w kotle w Stalingradzie, w Ardenach w 1944 nacierano w założeniu ze zdobyte zostaną składy paliwa, a Armii Środek, która początkowo miała wspierać tylko pozostałe nakazano rozwinąć nagle uderzenie z całą mocą na Moskwę. Że nie wspomnę o pominięciu sugestii Rommla i nie zabezpieczeniu plaż Normandii. To sa tylko jednostkowe, wyrwane z kontekstu przykłady a jednak każdy z nich przyniósł potężne konsekwencje. Często podkreślanym błędem, który płynął z nadmiernej ideologicznie rpzypisanej wiary w zwycięstwo jest dopuszczenie do przystąpienia USA do wojny, a to za sprawą błędów w polityce dalekowschodniej [Niemcy wcale nie musiały wypowiadać wojny USA, po tym jak Japończycy uderzyli na Pearl Harbor]. Nie wolno naturalnie nie napisać o niedostatku wyposażenia, ale to zostało już dobrze opisane powyżej. Natomiast wydaje mi sie ze czynnik ludzki jest również kluczowy. I nie tylko brak ludzi jako sztuk, ale także pogorszenie jakości kadry z postępem lat wojny. jako przykład mozna przytoczyć jednostkę Leibstandarte Adolf Hitler, która trzykrotnie musiała być od podstaw odtwarzana, takie straty poniosła. W 1944 i 1945 Niemcy nie posiadali juz kompetentnej kadry oficerskiej niższego szczebla, cała wyginęła. Do czynników dodatkowych zaliczyłbym także dobór sojuszników, którzy w wojnie nie sprawdzali sie, a na których polegano [żeby wspomnieć o wydarzeniach na Bałkanach w 1941, które opóźniły ofensywę na ZSRR, albo o słabości Rumunów, przez których Rosjanom udało sie zamknąć okrążenie wokół Stalingradu].
Jestem pewien że jeszcze wiele wiele czynników mozna do tej listy rpzykładów dopisać. Zachęcam również, bo każde spojrzenie na sprawę jest ciekawe niezmiernie i sam bym chętnie posłuchał różnych wypowiedzi.
pytanie:
odpowiedź: