rezonans mechaniczny i jego skutki w przyrodzie i w technice

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej
PROLINK

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

rezonans mechaniczny i jego skutki w ...
Napisano 10-04-2005 15:55
rezonans mechaniczny i jego skutki w przyrodzie i w technice
"Podczas wibracji ogólnej mamy do ...
Napisano 22-01-2021 22:14:07
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
"Podczas wibracji ogólnej mamy do ...
Napisano 16-04-2005 19:43
, przez Jerzy
"Podczas wibracji ogólnej mamy do czynienia z drganiami przenoszonymi szczególnie na kręgosłup, narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej. Oprócz samych narzędzi przekazujących drgania ciału człowieka, duże znaczenie ma wibracja całych fal fabrycznych. Jej źródłem są przeważnie wielotonowe prasy, ciężkie obrabiarki lub duże zespoły napędowe, szczególnie, gdy niezbyt solidnie są zamontowane. "
Więcej
http://www.sciagawa.pl/a/4680.html

"Rezonans to zjawisko, które bierze się stąd, że niemal każdy układ mechaniczny ma możliwość drgania z charakterystyczną dla siebie częstością (lub częstościami); jeżeli więc popychać go z taką właśnie częstością (lub współmierną z częstością jego drgań własnych), czyli w rezonansie, to małą siłą można wzbudzić duże drgania. Rezonans mechaniczny na ogół jest szkodliwy (wibracje maszyn czy pojazdów), czasem katastrofalny. '
Więcej
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/1754/

"Zagadkę tę rozwikłali naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu (Niemcy). Odkryte przez Frischa tańce pszczół są tylko jednym z elementów przekazu informacji. Okazało się, że tańcząca na plastrze pszczoła "przywołuje" kilkanaście innych, które rytmicznie powtarzają kończynami te same ruchy, uderzając w tym samym rytmie o brzegi komórek plastra. Powstaje rezonans mechaniczny, który rozchodzi się po całym ulu - w ten sposób wszystkie pszczoły zostają bardzo szybko powiadomione o źródle - rozmiarach pożytku, a także o jego odległości od ula."
Więcej
http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.php?s=vjufile&grkat=kalejdoskop&artplik=2003_01_09rezonans.html

"Aby mówić o zjawisku rezonansu musimy zdefiniować pojęcie drgań własnych. Mówiliśmy już o nich; wiesz jakim wzorem się wyraża i od czego zależy okres drgań własnych kulki zawieszonej na sprężynie czy wahadła matematycznego. W obu przypadkach działaliśmy na ciała siłą zewnętrzną odchylając je z położenia równowagi i dalej zachowanie się ciał było „samorzutne" — nie dotykaliśmy podczas ruchu kulki wahadła, czy kulki na sprężynie. Możemy powiedzieć, że:"
Więcej
http://fizyka.ckumm.edu.pl/ruchdrgajacyifalowy/ruchdrgajacyifalowy.htm
Bez rezonansu mechanicznego nie byłoby ...
Napisano 14-01-2007 20:06
, przez Jerzy
Bez rezonansu mechanicznego nie byłoby orkiestry
Dzięki rezonansowi, np. płyty reoznansowej fortepianu słyszymy dźwięki głośniejsze niż z samych strun.
Pobudzenie do drgań własnych - czyli rezonans, daje efekty np. gwizd wywołany wiatrem, a właściwie to wiatr pobudza do drgań jakieś ciała, np. powietrze znajdujące się przy różnego rodzaju przedmiotach (ciałach).
Rozchodzenie się dźwięku w ciałąch stałych to w zasadzie reezonans - rozchodzą się dźwięki (drgania) charakterystyczne dla tego ciała - słonie (podobno) odbierają stopami drgania ziemi wywołane przez inne duże zwierzęta, np. inne słonie w oddali. Podobno też strusie odbierają drgania ziemi wtykając dzioby w piasek.
napręzone linki po wpływem wiatry wykonują drgania własne - czyli wpadają w rezonans.
POMOCY...
Napisano 15-01-2007 14:31
, przez
NO TO WIEM. ALE CZY REZONANS AKUSTYCZNY TO JEST TEŻ PRZYKŁAD REZONANSU MECHANICZNEGO?? BO WŁAŚNIE NIE JESTEM PEWNA. PLS ODP
Dźwięki to obierane przez nasze (i nie ...
Napisano 15-01-2007 20:33
, przez Jerzy
Dźwięki to obierane przez nasze (i nie tylko nasze) ucho drgania ośrodka (najczęściej powietrza). Bez drgań mechanicznych nie ma dźwieków.
Dźwięk to odbierane przez organ słuchu drgania.

Pomijam tu metody wywioływania wrażeń dźwięku bezpośrednio w mózgu poprzez stymulacje elektryczne.
pytanie:
odpowiedź: