Czy rosyjski jest trudny do naczuczenia dla świeżaka ? porównanie do francuskiego-technikum?

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej
PROLINK

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Czy rosyjski jest trudny do naczuczenia ...
Napisano 02-09-2009 12:10
, przez faxter369
Witam.

Idę teraz do techniku,. Tam na angielskim jest podział na dwie grupy, zaawansowaną i na tych słabszych. Ja jestem w tej pierwszej. Jednak ci bardziej zaawansowani jako drugi język mają rosyjski. Ja nigdy wcześniej nie miałem z nim do czynienia, jest on trudny? Jest to pierwsza klasa technikum. Ci słabsi mają francuski, który wydaje mi się prostszy(normalne litery). Nie wiem może mi się zdaje tylko ten rosyjski taki trudny? Czy ktoś ma porównanie? Może lepiej poświęcić się i iść do słabszej grupy żeby uczyć się francuskiego>(normalne litery)> Głównie mnie te ich literki przerażają;/ Proszę o pomoc, jutro muszę odp. w school.;/
Czy rosyjski jest trudny do naczuczenia ...
Napisano 27-09-2020 12:48:50
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Czy rosyjski jest trudny do naczuczenia ...
Napisano 02-09-2009 14:27
Alfabet jest na pewno trudniejszy do przyswojenia, niż francuski.
Słownictwo - przeciwnie, jest wiorele słów podobnych lub identycznych do polskich (a tzw. pułapek" jest niewiele wbrew legendom). Gramatyka rosyjska jest nieco odmienna od polskiej, ale nie w takim stopniu, jak francuska czy angielska - najwiecej kłopotu z nazewnictwem części mowy, trybów, przypadków itd.
Idiomy - równie często oryginalne, jak we francuskim, ale to chyba tak we wszystkich jezykach. Problemy sa z akcentuacją (francuski - wiadomo: iostatnia sylaba i tyle, ale za to tyle jest "niemych" końcówek, ujawniajacych sie nagle przy zbitkach słów w postaci "liaisons"); w rosyjskim akcent ma połozenie bardziej zmienne, niz w polskim (gdzie stosunkowio niewiele wyrazów akcentowanych jest na 3 sylabie od końca). Ale jak się człowiek osłucha, to samo do mózgu wchodzi :).

Summa summarum: chyba rosyjski łatwiejszy.
Czy rosyjski jest trudny do naczuczenia ...
Napisano 02-09-2009 17:34
, przez faxter369
A więc rozmawiałem z kolegami co już byli na lekcjach(ja sie dzisiaj przenosiłem i nie mogłem być) . To mówili że możemy wybrać czy chcemy rosyjski czy francuski a nie tak jak ustalano ze wzgledu na podział umiejętności angielskiego. Prostszy zdaje mi się francuski(bynajmniej litery podobniejsze mają). Nie wiem za bardzo, będę bardzo wdzięczny za porady:)
Czy rosyjski jest trudny do naczuczenia ...
Napisano 08-11-2009 14:33
Uczyłam się francuskiego przez 3 latai potrafię się jedynie przedtsawić. Natomiast rosyjskiego rok - nauczenie się liter zarówno drukowanych jak i pisanych zajęło mi miesiąc, a później było z górki. Gramatyka jest bardzo podobna do polskiej, tak samo słownictwo na pewno łatwiejsze niż w języku francuskim. Ale jeśli francuskiego uczy łeś się długo i jestę na dośc zaawansowanym pozimie a nie chcesz sobie przysparzać pracy, to może lepiej zostać przy francuskim.
Czy rosyjski jest trudny do naczuczenia ...
Napisano 10-10-2010 09:21
Rosyjski na pewno jest prostszy niż francuski. Jednak tak jak wielu ludzi widzi problem w nauce cyrylicy, tak moim zdaniem jest to jedna z prostszych rzeczy do opanowania. Z doświadczenia wiem, że niektórzy mają problem ze stosowaniem 6 przypadków, mimo że identyczne mają w polskim (oprócz wołacza, którego w rosyjskim brakuje).
Faktycznie jednak gramatyka jest bardzo podobna do polskiej.

Tymczasem to, że francuski jest zapisywany literami łacińskimi niewiele zmienia, bo ma się to prawie nijak do tego jak się czyta po polsku. Poza tym posiada różnice samogłoskowe czasem trudne do wychwycenia dla Polaka (francuski posiada ich 2 razy więcej). Nie masz przypadków, ale masz bardzo rozwinięty system czasowy, co uważam za znacznie trudniejsze do opanowania.

O językach obcych piszę na mojej stronie http://swiatjezykow.blogspot.com/

Mam nadzieję, że tam będziesz mógł znaleźć coś co ewentualnie rozwieje wątpliwości, a przy okazji parę wskazówek na temat tego jak się uczyć.
Pozdrawiam!
pytanie:
odpowiedź: