portret prześladowanych w III części dziadów

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej
PROLINK

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

portret prześladowanych w III części ...
Napisano 22-10-2005 18:48
, przez eniukura
jaki jest literacki portret prześladowanych w III częsci dziadów
Portret prześladowanych w III cz. "...
Napisano 03-07-2020 19:08:39
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Portret prześladowanych w III cz. "...
Napisano 22-10-2005 19:55
Adam Mickiewicz- poeta romantyczny- napisał dramat "Dziady"cz. III w 1832 r.w Dreźnie(Niemcy), napisał dzieło dwa lata po upadku powstania listopadowego (1830) w hołdzie wszystkim patriotom, "meczennikom sprawy narodowej".W dedykacji do dramatu czytamy, ze autor poswieca swoje dzieło wszystkim znanym osobiście i nieznanym, młodym najczęściej ludziom - Polakom, którzy byli pod zaborami przesladowani, gnębieni, meczeni, skazywani na więzienie, zsyłke na Sybir, smierć...Mickiewicz, bedą jeszcze na Litwie (Wilno), studiując,znał srodowisko młodziezy, która działała nielegalnie w carskiej Rosji,która głosiła ideały walki z zaborcą oraz ideały nauki.Mickiewicz nalezał do tajnych lub represjonowanych przez carat stowarzyszeń patriotycznych (Filomaci, Filareci). Nasz młody wówczas wieszcz został za przynależność tę aresztowany i więziony, ale ponieważ wstawiali się za nim znani ludzie, profesorowie, ponieważ podpisał tzw. lojalkę, został po paru dniach wypuszczony z więzienia, ale nie kazdy miał tyle szczęścia.Ponieważ on ocalał, postanowił napisać "Dziady", aby dedykować je tym, którzy miłość do ojczyzny przypłacili zdrowiem, cierpieniem,życiem.
Akcja dramatu toczy się m.in. w Wilnie, w więzieniu zrobionym z klasztoru, które poznał kiedyś sam autor.Więżniowie tuz przed Wigilia Bożego narodzenia zbierają się w celi poety Gustawa-Konrada i rozmawiają.Z ich dialogów dowiadujemy się wielu rzeczy,m.in. ze z rozkazu Nowosilcowa zamykani są niewinni Polacy, tylko dlatego, że sa Polakami albo dlatego, że działali w tajnych organizacjach lub tylko jest podejrzenie, że działali.Za swój patriotyzm, narodowość, są więzieni, przesłuchiwani, torturowani,meczeni, głodzeni, wywożeni kibitkami (wozami) na Sybir czyli na katorgę (ciężka, niewolnicza praca). A wszystko to dzieje się z rozkazu niejakiego Nowosilcowa - prawej reki cara, który w ten sposób stara się wykazac przed swym władcą, aby zyskac jego przychylność i wkraść się w jego łaski.Dlatego Nowosilcom mając grupe popleczników,śledzi, szpicluje,tropi tych, którym władza c, szczególnie uwziął się na Polaków i Litwinów.A ponieważ nie może więcej już nic wytropić, zaczął aresztowac ludzi niewinnych, zapełniają się więzienia.Nowosilcow sieje strach i trwogę nie tylko w Wilnie, ale i w Warszawie.
W III cz. "Dziadów" mamy sceny niezwykle dramatyczne, swiadczące o przesladowaniu młodych patriotów, Polaków.Np. ta, w której jeden z więżniów opisał, jak idąc na przesłuchanie, widział po drodze tłum ludzi na placu, którzy zegnali zesłańców jadacych na Sybir.Więźniów na kibitkach, skutych ciężkimi łańcuchami, umeczonych i wychudzonych zegnał zastraszony, milczacy tłum.Do wozów sprowadzono więźniów prostoz przesłuchań, byli pobici, zakrwawieni, jednego musiano nieść, bo zemdlał.Ten ostatni podobny był do umęczonego Chrystusa na krzyzu.Inny więzień miał niespełna 10 lat, to było dziecko!Ciężar łańcucha,w który były zakute jego nogi przewyzszał mozliwości udźwignięcia takiego ciężaru przez chłopca.Tłum patrzył z bólem na to wszystko, ale nikt nie mógł nic poradzić, zastraszeni ludzie bali sie konnej policji i zandarmów.tylko w pobliskim kosciele odbywała sie msza za młodych zesłanych na katorgę.
Nowosilcow zrobił pogrom w Wilnie.Bano sie go i bano sie jego zołnierzy.
Wiesci o tym co dzieje się w Wilnie doszły do Warszawy.Polacy-patrioci w scenie "Salon warszawski" byli przerażeni losem Polaków i Litwinów katowanych w Wilnie.Jednak mówili o tym szeptem, stojąc czujnie przy drzwiach.
Kordian - więzień tez zostanie zesłany na Sybir, a jako poeta, bał się najwiecej takiego losu, bo poeta na zesłaniu to smieć poety.Siedząc w celi,improwizuje.Zbiera w nim złość na to, co się dzieje z nim i z innymi.Kocha cały naród, który jest meczony przez tyrana cara i jego ludzi.Wielka Improwizacja Konrada jest wyrazem prometejskiego buntu wobec zastanej rzeczywistości, ale idea mesjanizmu wpisana jest w scene "Widzenie ksędza Piotra".Problem mesjanizmu ścisle łączy sie z tematem przesladowanych. Mickiewicz w tę ideę wpisał nadzieje i otuchę dla Polaków.Porównał sytuacje prześladowanych, meczonych Polaków z sytuacją umeczonego Chrystusa, którego torturowano, zabito, ale który zmartwychwstał.Nadzieje miała budziś myśl, że skoro Polska jest jak Chrystus, to jak Chrystus kiedys zmartwychwstanie, znów bedzie istniała,a cierpienie nie pójdzie na darmo, cierpienie ma sens. teraz Polacy cierpią, ale ich ofiara i poswięcenie maja sens i sa potrzebne narodowi.
Portret prześladowanych w III cz...
Napisano 30-12-2014 19:20
jak napisac prace na temat czesi 3 dzidów
pytanie:
odpowiedź: