św. Oliwia - patronka czego?

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej
PROLINK

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

św. Oliwia - patronka czego...
Napisano 12-09-2006 17:10
, przez anastasia
Witam!
Otóz moje pytanie brzmi - patronką CZEGO jest św. Oliwia z Palermo. Znam jej życiorys, lecz nie wiem czego jest patronką. Za odpowiedź serdecznie bym podziękowała. Pozdrawiam!
św.Oliwia z Palermo...
Napisano 04-07-2020 16:29:35
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
św.Oliwia z Palermo...
Napisano 23-09-2006 17:29
, przez judyta-70
św.Oliwia z Palermo
Św. Oliwia według legendy żyła w IX lub X wieku w Palermo na Sycylii i była chrześcijanką. Kiedy miała 13 lat i była piękną dziewczyną, Sycylię najechali Saraceni. Pojmana przez nich Oliwia została przewieziona do Tunisu, gdzie dokonywała cudów i nawróciła wielu muzułmanów na chrześcijaństwo. Jej porywacze bojąc się jej mocy, wywiedli ją do lasu, gdzie porzucili na pastwę dzikich bestii. Tam natknęło się na nią kilku myśliwych. Wzięli ją do siebie jako niewolnicę, ale Oliwia wszystkich nawróciła na wiarę. Zirytowany namiestnik Tunisu zezwolił na aresztowanie Oliwii, torturowanie i ścięcie jej głowy. W chwili śmierci jej dusza uleciała do nieba w postaci gołąbka.
Św. Oliwia jest czczona w Palermo na Sycylii, a w Tunisie i okolicach, gdzie poniosła męczeńską śmierć czczona jest zarówno przez chrześcijan, jak i przez tamtejszych muzułmanów. Wielki meczet w Tunisie został nazwany jej imieniem, a muzułmanie twierdzą, że każdy, kto mówiłby coś złego o Oliwii, zostanie ukarany przez Boga.
Pamiątkę św. Oliwii obchodzimy 10 czerwca. W ikonografii święta przedstawiana jest jako dziewica w koronie, z gałązką oliwną lub palmową w ręku.
Imię Oliwia pochodzi z łaciny i oznacza osobę hodującą oliwki.
No cóż, może po prostu napisałam ...
Napisano 23-09-2006 20:37
, przez anastasia
No cóż, może po prostu napisałam NIEJSANO, że poszukuję tego, CZEGO (lub KOGO) patronka jest. Napisałam, że informacje o niej posiadam.

Mimo to dziekuję.
dobrze ze ktos napisal o sw oliwii heh ...
Napisano 17-02-2007 19:19
, przez olka_pl
dobrze ze ktos napisal o sw oliwii heh sama nosze jej imie;]
cd...
Napisano 30-03-2007 15:16
hmm pewnie zbliza sie bieżmowanie ???tak yteż miałem z tym problem , ale zuwazylem wybierając sobie imie -ahh długo wybierałem , zdecydowałem sie dopiero pare dni przed samym -, ze połowa świętych nie jest partonami , nie wiem czy to prawda -ja wolałbym być partonem czegoś lub kogoś , gdybym był swietym :twisted: ;)cóż całe zycie przedemną , a cuda sie zdarzają .Sądze, że święta Oli. była partonką podrózników , ale nie powołuj sie na mnie , nie jestem pewny .a i oczywiście mieszkańców Paermo , to jasne . pozdrawiam
chloro ..
cd...
Napisano 07-09-2009 15:49
, przez sandra.94
"Jako do męczennicy, zdrowi ludzie modlą się do niej o zachowanie zdrowia, chorzy o ulgę w cierpieniu, podróżnicy o szczęśliwą podróż." Czyli można powiedzieć, że jest patronką chorych i podróżników.
cd...
Napisano 22-06-2017 17:39
, przez Kugjg
Wybieram imie Melania lub Oliwia
pytanie:
odpowiedź: