Co mowi nauka o stworzeniu świata,jak świat został stworzony

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej
PROLINK

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Co mowi nauka o stworzeniu świata,jak ś...
Napisano 10-10-2006 20:32
, przez kazia200
Co mowi nauka o stworzeniu świata,jak świat został stworzony?Według nauki.
Jak pogodzić naukę i religię????
Z naukowego punktu widzenia, swiat ...
Napisano 03-07-2020 18:51:06
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Z naukowego punktu widzenia, swiat ...
Napisano 11-10-2006 12:33
, przez juditt
Z naukowego punktu widzenia, swiat stworzony został w w wyniku ewolucji( jakies materie zaczęły sie ze soba łaczyć,z nich powstawały inne materie i tak w konsekwencji całe organizmy, które z biegiem czasu ewolowały), natomiast według Biblii zaistniał on za sprawa Boga. Tych dwóch teorii nie da sie pogodzić, poniewaz sa one całkowicie sprzeczne.
Tak. Dobry temat. Akurat na miarę moich ...
Napisano 19-10-2006 18:32
Tak. Dobry temat. Akurat na miarę moich umiejętności i geniuszu. xD ;P

Nauka a religia.

Najpierw perspektywa biblijna.
Otóż, wedłu przekazu biblijnego świat powstał dzięki Bogu. Stary Testament dokładnie opisuje dzieło stworzenia. Świat i wszystko, co na nim się znajduje powstają w czasie 7 dni.
1 dnia Bóg stworzył światłość i oddzielił ją od ciemności.
2 dnia Bóg stworzył Ziemię (jako planetę) i Niebo (jako przestrzeń kosmiczną).
3 dnia na planecie Ziemi Bóg utworzył ląd suchy i wody, morza. Następnie stworzył rośliny.
4 dnia Bóg stworzył Słońce i Księżyc. Stworzył zatem czas. Słońce i Księżyc były pierwszymi "przyrządami" do stwierdzenia upływającego czasu.
5 dnia Bóg stworzył zwierzęta wodne i powietrzne.
6 dnia Bóg utworzył zwierzęta lądowe. Następnie stworzył CZŁOWIEKA.
7 dnia Bóg udoskonalił wszystko i odpoczął. Stworzył zatem odpoczynek.

Według nauki:
Na początku nastąpił wielki wybuch. Podział na elementy jasne, gorące i ciemne, zimne.
Następnie trwało zastyganie materii, zasklepianie się jej. Uformowały się planety (w tym nasza), wyodrębniła się przestrzeń kosmiczna.
Na naszej planecie nastąpiły kolejno ruchy tektoniczne, które wykształciły suchy ląd. Powstała pierwotna roślinność.
Na zastygłym, spokojnym lądzie ustaliły się bieguny, tory obrotu i obiegu ziemi, stały rytm: można było mierzyć czas.
Później powstawać zaczęły gatunki zwierząt wodnych. Gdy zwierzęta te wyszły z wody, powstały ssaki, ptaki, płazy, gady i inne. Wreszcie powstał człowiek, istota rozumna.
Na sam koniec wszystko się udoskonaliło. Koniec początku.

NIE zgodzę się z JUDITT. Wszystko da się pogodzić. Na to są niepodważalne dowody. Ale po kolei.

Przykazanie pierwsze czytelnika Biblii: NALEŻY JĄ TRAKTOWAĆ SYMBOLICZNIE. Wspomniane przeze mnie wyżej dni trzeba traktować nie dosłownie, jako dni, lecz jako pewien długi okres czasu. Jako ery, okresy, etapy. Wówczas uda się pogodzić fakty naukowe z przekazem biblijnym.
Jak? Proste: 1 dzień - powstanie światłości. A co charakteryzuje naukowy wielki wybuch? Światłość, jasność, gorąco! Ale słowo "dzień" trzeba potraktować symbolicznie. Dalej: 2 dzień - Stworzenie planety i kosmosu. Według nauki: Utworzenie się skupisk materii, czyli planet i przestrzeni kosmicznej. 3 dzień - ląd i morze. W obu przypadkach. I znowu powtórzę: dni symbolicznie! 4 dzień, 5, 6 - tak samo. 7 dnia - udoskonalenie.
Na tym już zakończę ten aspekt porównywań. Teza o tym, że można naukę pogodzić z religią, została udowodniona. A Biblia traktowana symbolicznie jest o wiele bardziej zrozumiała, prawda?

Co jeszcze mogę napisać? Dużo mogę napisać.
Bóg w Biblii stwarza za pomocą słowa. Słowo zatem ma moc kreatywną. Bóg tworzy samą nazwę i wypowiada ją, a przedmiot się materializuje.
Na początku panowały ciemności, pustka i Bóg. I słowo właśnie.
Dzieła Boże: rośliny, zwierzęta, człowiek - mają zdolność rozmnażania się, dzięki czemu istnieje ciągłość gatunkowa. Co za tym idzie: Bóg zadbał o to, by wszystkie jego dzieła nie były jednorazowe. Wszystko by się skończyło i musiałby od początku zaczynać stwarzać. Dlatego dał zdolność rozmnażania się.
Wszystko jest różnorodne i piękne - wniosek - Bóg jest artystą, nie zaś tylko materialistą.
Człowiekowi Stwórca podarował raj, nieśmiertelność, łaskę, wolną wolę i DUSZĘ. To właśnie, ta dusza, odróżnia nas od wszystkich innych organizmów na Ziemi, czyni nas podobnymi do Boga, daje nam pierwiastek Boży.
Raj, nieśmiertelność i szczęście stracił człowiek, gdy zgrzeszył. Okazał nieposłuszeństwo. Tylko z tego powodu.

NAWET w teoriach naukowych NIE ODRZUCA się istnienia i działalności Boga. Nauka wyjaśniła wiele, a to się pokrywa z Biblią. Poza tym jest jeden aspekt, który każe wierzyć w istnienie Stwórcy: "Kto pierwszy poruszył, kto zaczął?" Tutaj pozostawia się wiarę. Ktoś musiał spotkać te atomy, przysunąć je, aby wybuchły, aby wszystko powstało. Ważny dowód.
Poza tym tak: Darwin wymyślił teorię ewolucji. Każdy chyba zna jej twierdzenie. Człowiek powstał od małpy. Ale jest jedno małe "ale", które nawet czcigodny pan Darwin zauważył: otóż małpa jest zwierzęciem, nie ma duszy. Człowiek duszę ma. Nawet, gdy człowiek powstał w drodze ewolucji, to w jaki sposób otrzymał duszę? Tutaj nawet autor tej teorii (ateista) musiał przyznać, że Ktoś musiał mieć nad tym nadzór i w odpowiednim momencie duszę człowiekowi przydzielić. Znów: nauka i religia się godzą.

Zatem, ludzie, nie trzeba wybierać między nauką a religią. Da się pogodzić. Nie ma problemu.
Anna
Tak. Dobry temat. Akurat na miarę moich...
Napisano 06-09-2009 18:44
nauka mówi bzdury, a kto wierzy w nauke nie wierzy w Boga,

Bóg stworzył świat!!!
Tak. Dobry temat. Akurat na miarę moich...
Napisano 02-10-2009 11:09
, przez Dragonas
#up no muszę na po prostu napisać. bo mi Cię żal ... Bug to down i nie ma go ... Jak można wierzyć w to że ludzi jest z piachu? omg nie wiem czy się śmiać czy płakać ;/ To wszystko jest zmyślone.. kurwa weź se wyobraź skąd ludzie wiedzą o Adamie i Ewie? Z znikąd-zmyślone, tak jak reszta.
Tak. Dobry temat. Akurat na miarę moich...
Napisano 02-10-2009 19:17
@Dragonas: Twój prymitywny bełkot dowodzi tylko tego, że niewiele wiesz zarówno o religii jak i o kosmogonii. Poczekaj ze stanowczymi wypowiedziami na poważne tematy gdy trochę dojrzejesz intelektualnie i kulturowo (w szczególności w zakresie posługiwania się językiem polskim, innym, niż język raperów) o nauczysz się formułować i uargumentowywać swoje tezy.
Tak. Dobry temat. Akurat na miarę moich...
Napisano 09-04-2010 15:47
, przez Wiku$ka
Ludzie "Bóg" to ściema! Czyste zamydlenie oczu ludziom! Przecież sam człowiek wymyślił to wszystko! "Bóg" to tylko zabobon! Nauka przy niajmniej wyjaśnia wszystko tak, że to jest możliwe!
Tak. Dobry temat. Akurat na miarę moich...
Napisano 16-10-2012 17:22
, przez Noomka
wg mnie człowiek musiał wymyślić sobie coś co nadawałoby jego życiu sens. Coś co sprawiałoby że ludzie żyliby w przekonaniu że warto być dobrym i że dostaną za to nagrodę. Przez to temu na świecie nie ma takiego buszu. Tak jak w mitologii jako pierwszy widnieje bodajże bóg Chepre tak i "wymyślono" sobie innego boga. dzięki temu mogło powstać wiele instytucji które żulą od ludzi pieniądze itd. Ale każdy ma swój wybór. Jak mu lepiej to niech wierzy. Nikomu przez to nie ubędzie. A jaka jest prawda tego nikt nie wie, więc nie ma się co sprzeczać.
pytanie:
odpowiedź: